Pozorovateľom stále chýbajú informácie o tom, kde sú sťahované zbrane uskladnené.
Odsun ťažkej výzbroje z donbaskej línie palebného dotyku uložila obom bojujúcim stranám dohoda o prímerí, ktorá bola vo februári podpísaná v bieloruskom hlavnom meste. Doneckí a luhanskí vzbúrenci odvtedy opakovane uisťujú verejnosť, že svoje zbrane z frontu stiahli. Rovnaké ubezpečenia zaznievajú aj z ukrajinského ministerstva obrany.
Pozorovateľom OBSE však tieto informácie nestačia. „Kontrolná misia dohliada na sťahovanie zbraní z frontu, ale dokončenie odsunu potvrdiť nemôžeme. Potrebujeme presne vedieť, kadiaľ a kam obe strany zbrane presunuli a kde ich skladujú,“ vyhlásil Bociurkiw.
Na Donbase sa prehlbuje humanitárna katastrofa
Zástupca OBSE zároveň varoval, že na niekoľkých miestach Donbasu prepukla a prehlbuje sa humanitárna katastrofa. „Dostávame hlásenie o prudkom zhoršení situácie na niektorých miestach. V nemocniciach trpia deti, seniori a postihnutí. V mnohých obciach, najmä v blízkosti frontu, nie je zabezpečená dodávka prúdu a chýbajú základné potraviny,“ vyhlásil Bociurkiw.

Šéf misie pozorovateľov Ertugrul Apakan v Kyjeve vydal vyhlásenie, v ktorom bojujúce strany vyzval na úplné zastavenie paľby počas pravoslávnych veľkonočných sviatkov, ktoré pripadajú na nadchádzajúci víkend.
„Som hlboko znepokojený osudom ľudí, ktorých tento dlhý konflikt zasiahol. Veľkú noc by mali bojujúce strany osláviť znásobením snahy o úplný pokoj zbraní,“ uviedol Apakan.
Prímerie povstalcom aj armáde uložili už Minské dohody, ale aj keď sa intenzita bojov od februára výrazne znížila, lokálne prestrelky neustávajú. Od začiatku konfliktu vlani v apríli na východe Ukrajiny zahynulo vyše 6000 ľudí.