Erdogan varuje pápeža pred opakovaním chyby s genocídou

Turecký prezident Recep Erdogan v utorok odsúdil nedeľňajšie vyjadrenia pápeža Františka, ktorý na pobúrenie Turkov označil masového zabíjanie Arménov vojskami niekdajšej Osmanskej ríše za genocídu.

14.04.2015 21:42
Erdogan Foto:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
debata (5)

Urobil tak počas omše v Ríme pri príležitosti blížiaceho sa stého výročia začiatku masakry. Podľa Erdogana však jeho krajina „nedovolí vytrhovanie historických incidentov z ich pôvodných kontextov a ich použitie ako nástroj na kampaň proti našej krajine“. Ako povedal, „pápeža za to odsudzujem a chcel by som ho varovať pred opakovaním podobnej chyby“. Turecká vláda si ešte v nedeľu pre pápežove označenia masového vyvražďovania Arménov Osmanmi „za prvú genocídu 20. storočia“ predvolalo veľvyslanca Vatikánu v Ankare.

Arméni si koncom apríla pripomenú 100. výročie začiatku masového zabíjania zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny. Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, podľa nich v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu. Turci však tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov. Masakru Osmanov voči Arménov uznalo za genocídu viac ako 20 krajín sveta. Vzťahy Ankary a Jerevanu sú najmä preto dlhodobo na bode mrazu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #Turecko #Recep Tayyip Erdogan