Iránske jadrové rokovania vstupujú do konečnej fázy

22.04.2015 12:58

Medzinárodní vyjednávači sa opäť zišli s cieľom dosiahnuť dohodu, ktorá obmedzí iránske jadrové aktivity výmenou za stiahnutie sankcií.

Námestníčka amerického ministra zahraničia Wendy Shermanová, námestník iránskeho ministra zahraničia Abbás Araghčí a námestníčka šéfky európskej diplomacie Helga Schmidová začali rokovania v stredu v luxusnom hoteli vo Viedni. Rozhovory majú doladiť detaily rámcovej dohody, ktorú sa podarilo dosiahnuť začiatkom apríla.

Irán odmieta, že by mal záujem o jadrové zbrane, súhlasil však so zredukovaním kapacity svojich programov, ktoré by mohli byť použité na výrobu takýchto zbraní. Na výmenu požaduje zrušenie západných sankcií.

Komplikované detaily o načasovaní a monitorovaní má doriešiť konečná dohoda, ktorá by mala byť podpísaná do 30. júna. Ministri zahraničia Iránu, Spojených štátov a ďalších piatich mocností sa zapoja do rokovaní v neskoršej fáze.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rokovania #Irán #jadrové zbrane
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku