Oznámil to veliteľ irackého letectva Anvar Hamá Amin. Iracká armáda v súčasnosti nedisponuje vlastnými lietadlami a v leteckých operáciách je závislá na pomoci medzinárodnej koalície.
S lietadlami, ktoré majú podľa Amina doraziť 12. júla, priletia aj irackí piloti, ktorí prešli výcvikom v USA. Americké veľvyslanectvo k správe uviedlo, že lietadlá by mali byť v Iraku niekedy v lete.
Irak si pred štyrmi rokmi v USA objednal 18 stíhacích strojov za tri miliardy dolárov. Dodanie sa oneskorilo kvôli bojom s Islamským štátom. Stroje mali priletieť vlani na základňu v Balade, podľa Pentagonu bol plán zrušený, pretože IS práve v tejto oblasti podnikal bojové operácie.
V noci na štvrtok zahynulo v blízkosti Baladu pri samovražednom útoku na šiitskych pútnikov osem ľudí. Pútnici sa vracali z cesty k šiitskej svätyni v Samare. Medzinárodná koalícia pomáha v boji proti IS tiež v Sýrii.
Začala tam nálety vlani v septembri a podľa sýrskych ochrancov ľudských práv pri svojich operáciách odvtedy prišlo o život 2 000 ľudí. Väčšina z nich boli údajne členovia IS a to predovšetkým zahraniční členovia tejto skupiny.
Lietadlá podľa ochrancov ľudských práv útočili hlavne na základne IS a ropné zariadenia, ktoré radikáli obsadili. Najviac operácií pripadá na provincie Homs, Hama, Halab, Rakka, Hasáka a Dajr az-Zaur. Medzi 1 922 obeťami náletov je údajne asi 90 členov frontu An-Nusrat, ktorý sa hlási k al-Kajde a ďalej 66 civilistov, medzi ktorými bolo desať detí.
Organizácia ochrancov ľudských práv vydáva ako jediná bilanciu sýrskych bojov. Podľa nej od jari 2011, keď vojna začala, prišlo o život vyše 220 000 osôb a viac ako 11 miliónov Sýrčanov muselo opustiť svoje domovy.