Niektoré charitatívne organizácie už zostavujú pomocné tímy, ich vyslanie komplikuje skutočnosť, že kvôli zemetraseniu bolo uzatvorené medzinárodné letisko v nepálskom hlavnom meste Káthmandu. „Pristupujeme k tomu ako k veľkému stavu núdze,“ povedal britský humanitárnu poradca Ben Pickering z organizácie Save the Children.
„Vieme, že škody sú rozsiahle,“ dodal. Organizácia Save the Children podľa neho plánuje čo najskôr vyslať do Nepálu skupinu odborníkov, ktorá by jednej z najchudobnejších krajín sveta pomohli riešiť problémy s potravinami, vodou a hygienou.
Európska únia podľa sobotného vyhlásenia zvažuje, že Nepálu poskytne „určitú rozpočtovú podporu“. „Plný rozsah strát na životoch a rozsah škôd je stále neznámy, správy naznačujú, že bude veľký,“ píše sa podľa agentúry AP vo vyhlásení.
Pomoc Nepálu sľúbili britský premiér David Cameron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a ďalší štátnici. Cameron a Merkelová neposkytli ohľadom pomoci žiadne podrobnosti, niektorí ďalší politici však boli konkrétnejší. Nórsky minister financií Borg Brendy oznámil, že jeho krajina poskytne prostredníctvom OSN a charitatívnych organizácií 30 miliónov nórskych korún.
Talianske ministerstvo zahraničia uviedlo, že na núdzovú pomoc pre obete zemetrasenia uvoľnilo 300 000 eur. Francúzsky prezident François Hollande povedal, že jeho krajina je „pripravená reagovať na žiadosti o pomoc“. Spojené štáty oznámili, že do Nepálu vyšlú pomocný tím a už uvoľnili milión dolárov ako prvá časť finančnej podpory.