V Nepále z trosiek vytiahli po ôsmich dňoch troch živých

Osem dní po ničivom zemetrasení nepálski záchranári objavili troch živých ľudí v troskách domov v horskej dedine asi 60 kilometrov severovýchodne od Káthmandu.

03.05.2015 13:29
Nepál, zemetrasenie Foto: ,
Ľudia, ktorí mali svoje domovy poškodené a žijú v stanoch stoja v rade na pitnú vodu a jedlo v Káthmandu.
debata

Dvoch mužov a jednu ženu, ktorých našli v oblasti Sindhupalchok najviac zasiahnutej otrasmi, previezli na ošetrenie do neďalekej vojenskej nemocnice. Ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Počet obetí zemetrasenia neustále narastá a aktuálne dosahuje 7057, vyše 14 100 ľudí utrpelo zranenia.

Záchranári tiež našli 51 mŕtvych tiel vrátane najmenej šiestich cudzincov v horskom turistickom rezorte Langtang severne od Káthmandu, ktorý zasiahli veľké lavíny a zosuvy pôdy a zrovnali ho so zemou. V Langtangu bolo asi 55 ubytovní a penziónov, nevie sa však, koľko návštevníkov tam bolo v čase lavíny. Podľa úradov je stále nezvestných asi 200 turistov.

Celkovo zemetrasenie postihlo asi osem miliónov ľudí, pričom najmenej dva milióny potrebujú okamžitú pomoc. Mestá a dediny v okolí epicentra zemetrasenia v strednom Nepále sú takmer úplne zdevastované a zasiahnutí obyvatelia sa nachádzajú v „zúfalej situácii“. Do niektorých vzdialených oblastí sa záchranári a pomoc ešte vôbec nedostali. Veľké obavy spôsobuje hrozba šírenia infekčných chorôb.

Nepálske úrady boli nútené uzavrieť jediné medzinárodné letisko pre veľké lietadlá, ktoré privážajú do krajiny pomoc a humanitárnych pracovníkov. Jediná funkčná dráha totiž nie je schopná zvládať súčasný nápor a stáva sa nebezpečnou, keďže sa na nej už objavili praskliny. Letisko bude teda prístupné len pre menšie a stredné lietadlá.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Nepál