Jean-Marie Le Pen bude vysvetľovať antisemitské vyjadrenia

Jean-Marie Le Pen, ktorý stál takmer štyri desaťročia na čele francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN), sa v pondelok postaví pred stranícku disciplinárnu komisiu.

04.05.2015 11:19
debata (4)

Vysvetľovať bude svoje antisemitské vyjadrenia, čo by mohlo vyústiť do kulminácie rodinného sporu. Stúpajúce hviezdy strany, najmä Le Penova dcéra Marine, ktorá stojí v súčasnosti na jej čele, sa ho totiž pokúšajú umlčať.

Le Penová sa chce v roku 2017 opätovne uchádzať o post francúzskeho prezidenta a v záujme úspechu sa snaží dištancovať od extrémistických názorov svojho otca a pretransformovať stranu na prijateľnejšiu pre voličov.

Strana zatiaľ nezverejnila, aké sankcie chce proti Le Penovi použiť. Disciplinárnemu konaniu čelí pre svoje názory na holokaust a chválenie francúzskeho vojnového lídra Philippa Pétaina, ktorý kolaboroval s nacistami.

Marine Le Penová sa začiatkom apríla opätovne dištancovala od sporných vyjadrení otca, podľa ktorého boli nacistické plynové komory počas druhej svetovej vojny len „detailom“, a označila ich za úmyselnú provokáciu.

Šéfka FN a europoslankyňa patriaca medzi najpopulárnejších politikov vo Francúzsku následne zašla ešte ďalej, keď nepodporila kandidatúru otca v regionálnych voľbách. Jeana-Marieho Le Pena už v minulosti usvedčili z podnecovania k rasovej nenávisti.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Jean-Marie Le Pen