Le Pen sa chystá založiť nové politické hnutie

Jean-Marie Le Pen, o ktorého pozastavenie členstva v ultrapravicovom hnutí Národný front (FN), kde bol čestným predsedom, sa zaslúžila jeho vlastná dcéra Marine, chce založiť nové politické hnutie.

11.05.2015 22:17
Marine Le Pen, Jean-Marie Le Pen Foto: ,
Marine Le Pen a jej otec Jean-Marie Le Pen.
debata

„Nezaložím žiadnu novú politickú stranu, ale hnutie, ktoré nebude konkurovať Národnému frontu,“ povedal 86-ročný Le Pen v pondelok pre rozhlasovú stanicu Radio Courtoisie. Exekutíva FN zatavila pred týždňom členstvo zakladateľa FN v strane, aby neniesla následky jeho antisemitských vyjadrení. Do troch mesiacov má mimoriadny zjazd FN rozhodnúť, či mu odoberie titul čestného predsedu strany, na čo je potrebné zmeniť štatút strany.

Začiatkom apríla sa Marine Le Penová opätovne dištancovala od svojho otca, ktorý označil plynové komory a koncentračné tábory za „historický detail“. Na pozastavenie členstva Le Pen reagoval nahnevane a svojej dcére a súčasnej šéfke strany odkázal, aby sa rýchlo vydala, lebo nechce, aby mala viac jeho meno.

Šéfka FN a europoslankyňa patriaca medzi najpopulárnejších politikov vo Francúzsku tiež vyhlásila, že nepodporí kandidatúru otca v regionálnych voľbách. Le Penová sa chce v roku 2017 opätovne uchádzať o post francúzskeho prezidenta.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Marine Le Penová #Jean-Marie Le Pen #Národný front