Pobaltské štáty žiadajú trvalú prítomnosť vojakov NATO kvôli Rusku

14.05.2015 15:15

Trojica pobaltských štátov požaduje od NATO, aby na ich území natrvalo umiestnila svoje sily ako odstrašujúci prostriedok v období zvyšujúcej sa asertivity Ruska.

Ministri obrany Estónska, Litvy a Lotyšska chcú ešte tento týždeň odovzdať spoločný list s týmto obsahom najvyššiemu veliteľovi NATO v Európe, povedal pre agentúru AP hovorca litovskej armády Mindaugas Neimontas, podľa ktorého je takýto krok „nutný vzhľadom na bezpečnostnú situáciu“.

Dodal, že aliancia by mala do Pobaltia vyslať jednotku s veľkosťou brigády, po jednom 700– až 800-člennom prápore do každej z troch republík. Vlády predpokladajú rotáciu zahraničných síl, ako je to v súčasnosti v prípade misie NATO na ochranu estónskeho, litovského a lotyšského vzdušného priestoru.

Litva ešte vo februári vyhlásila, že plánuje obnoviť povinnú vojenskú službu, ktorú zrušila v roku 2008. Dôvodom sú podľa prezidentskej kancelárie obavy z agresívneho správania Ruska nielen na Ukrajine, ale aj v pobaltskom regióne. Litva, Estónsko a Lotyšsko majú s Rusmi dlhodobo napäté vzťahy a obávajú sa ďalšieho vývoja situácie na východe Ukrajiny po marcovej ruskej anexii Krymu.

Znepokojenie tiež vyvolávajú špekulácie, že po Ukrajine by sa Moskva mohla podobným spôsobom pokúsiť o destabilizáciu pobaltských krajín, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu.

Severoatlantická aliancia už oznámila, že bude častejšie uskutočňovať armádne cvičenia v oblasti Baltského mora v reakcii na zvýšenie ruských vojenských aktivít v tomto regióne. V decembri 2014 Rusko uskutočnilo v Pobaltí veľké vojenské cvičenie za účasti 9 000 vojakov a 55 námorných plavidiel.

#NATO #Pobaltie #vojenská základňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku