Vodca Islamského štátu sa po niekoľkých mesiacoch ozval

Skupina Islamský štát (IŠ) vo štvrtok zverejnila zvukovú nahrávku vydávanú za nový odkaz jej vodcu Abú Bakra al-Bagdádího, ktorý nevystúpil na verejnosti už niekoľko mesiacov. Hlas na 35-minútovom zázname, ktorý zverejnili webové stránky militantov, sa javí ako al-Baghdádího a nabáda všetkých moslimov vo svete, aby sa chopili zbraní a bojovali v mene kalifátu založeného jeho prívržencami.

15.05.2015 13:09
Abú Bakr Bagdádí Foto: ,
Abú Bakr Bagdádí.
debata (2)

Zmieňuje sa tiež o náletoch pod vedením Saudskej Arábie proti šiitským povstalcom v Jemene a tvrdo kritizuje saudskoarabskú kráľovskú rodinu. V prípade pravosti je najnovší odkaz prvým odvtedy, ako al-Bagdádího podľa medializovaných správ začiatkom roka zranili v Iraku.

„Islam nikdy nebol náboženstvom mieru. Islam je náboženstvom boja,“ hovorí údajne vodca sunnitských ultraradikálov, ktorí počas roka 2014 ovládli veľkú časť Sýrie a Iraku. „Nikto by sa nemal domnievať, že vojna, ktorú vedieme, je len vojnou Islamského štátu. Je to vojna všetkých moslimov, ale Islamský štát je priekopníkom. Je to vojna moslimov proti nevercom.“

Podľa odkazu je zapojenie sa do bojov „povinnosťou každého moslima“. Iné vyjadrenia sa zrejme týkajú aprílového úteku niekoľkých tisícov ľudí z irackého mesta Ramádí, ktorého sa snažia zmocniť bojovníci IŠ, čo naznačuje, že nahrávka bola vytvorená nedávno.

Súčasťou odkazu je tiež vyjadrenie pochvaly militantom, ktorí pridali na stranu IŠ v Egypte, Líbyi, Jemene, Alžírsku a Tunisku. Al-Bagdádí údajne zároveň víta prísľuby vernosti jeho skupine spojencami v Jemene, Afganistane a západnej Afrike.

Predošlá zvuková nahrávka vydávaná za odkaz al-Bagdádího sa objavila ešte v novembri, niekoľko dní pred tým, ako irackí predstavitelia informovali o jeho zranení pri nálete na jedno z tamojších miest pri hranici so Sýriou. Médiá vtedy uvádzali, že vodca IŠ utrpel vážne poranenia.

Osobné vystúpenie al-Bagdádího na verejnosti je zdokumentované len jedno, a to jeho kázeň v Mósule na severe Iraku z júla 2014, z ktorej existuje videozáznam. Najnovšiu zvukovú nahrávku nedopĺňajú žiadne fotografie alebo videozábery. Jej prepis však zverejnili aj v anglickom, ruskom, tureckom, francúzskom a nemeckom preklade.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vodca #Islamský štát #nahrávka