Brusel sa chystá na prevádzačov

, 18.05.2015 19:26, aktualizované: 19.05.2015 07:51
Taliansko, migranti, utečenci
Utečenci, ktorých doviezla talianska vojenská loď Espero do juhotalianskeho prístavu Reggio Calabria. Autor: ,

Som realista a myslím si, že v prvom rade musíme vypracovať novú politiku vracania, ktorá bude politikou ich posielania naspäť," vyhlásil stály predseda Európskej rady Donald Tusk na adresu pondelkového rokovania ministrov obrany a zahraničia európskej dvadsaťosmičky o riešení rastúcej vlny imigrantov do Európy.

„Tí, čo vravia, aby sme otvorili dvere naširoko, sú cynickí, pretože vedia, že sa to nedá,“ povedal Tusk v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Polska-The Times. Problém rastúcej vlny imigrantov z Afriky do Európy sa dostal ešte viac do popredia po tom, čo Európska komisia pred týždňom prišla s návrhom Európskej agendy pre migráciu.

Jeho cieľom je „rovnomernejšie rozloženie azylantov medzi jednotlivými štátmi únie“. Návrh však rieši osud asi 20 tisíc utečencov v táboroch nielen na talianskom území a nie príčinu rastúcej vlny zúfalcov utekajúcich na starý kontinent. Z tohto pohľadu je oveľa dôležitejšia pripravovaná silová operácia v Stredozemnom mori, s cieľom rozložiť siete prevádzačov.

„Mohla by sa začať v budúcich týždňoch,“ povedala šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Iniciátori spomínaného návrhu rátajú napríklad so zatýkaním prevádzačov a s ničením ich plavidiel. Potrebujú na to však mandát EÚ a BR OSN, čo nie je jednoduché. Ako upozorňujú viacerí pozorovatelia, napríklad aj preto, lebo ťažko operatívne zistiť, či ide o plavidlo prevádzačov, alebo komerčnú, rybársku loď.

Podľa diplomatických zdrojov blízkych rokovaniu v Bruseli má spomínaný návrh tri etapy. Prvá obsahuje hliadkovanie v medzinárodných vodách, na ktoré netreba súhlas OSN. V druhej časti operácie sa ráta so zásahom proti lodiam v medzinárodných vodách a treťou etapou je zásah v teritoriálnych vodách, ale aj priamo na území konkrétnej krajiny. V tomto prípade do úvahy prichádza v prvom rade Líbya. Bez medzinárodného mandátu, ako aj konkrétnej krajiny je to však nemysliteľné. Tým skôr, že v Líbyi vládne po zvrhnutí Kaddáfího spoločenský chaos. Napriek tomu, ako povedala v pondelok šéfka diplomacie únie Federica Mogheriniová, EÚ sa stále pokúša o spoluprácu s líbyjskými úradmi.

„Disproporcia sveta, v ktorom žijeme, celá váha nerovností, ktoré znášame a praktizujeme, sa plne prejavili na osude stoviek imigrantov počas plavby v Stredomorí do Európy. Je to nápor, ktorý odhaľuje rozpor medzi tým, čím chceme byť, a tým, čo sme. Aj emigranti z centra Afriky vyrážajú a mieria k európskym brehom a snívajú o lepšej budúcnosti pre seba aj svoje deti,“ nastavil zrkadlo nielen Európanom taliansky denník La Repubblica. Aj podľa Anastasie Voronovovej z ruskej policajnej a pohraničnej stráže emigrantov často klamú.

„V prípade Sýrčanov ide väčšinou o vzdelaných a dobre situovaných ľudí, ktorých však z vlasti do Európy vyháňa vojna. Na druhej strane utečenci z tropickej Afriky sa často stávajú obeťami klamlivých predstáv, do ktorých ich vháňa reklama ako napríklad: pricestujete do Európy a váš život sa ihneď zmení k lepšiemu,“ pripomenula Voronovová pre portál Rus.err.ee s tým, že v skutočnosti nič také neexistuje. Aj podľa denníka La Repubblica najbeznádejnejšia časť sveta nás vidí ako územie slobody a práce. Ako civilizáciu demokracie a ľudskej dôstojnosti.

„Nie sme však takí. Európa prežíva tragédiu v Stredomorí ako krízu na juhu regiónu porovnateľnú s prílivom emigrantov z východnej Európy. Prichádzajú z pekla vojen a dennodenne riskujú smrť na trajektoch zúfalstva. Výsledkom je rozštiepenie: medzi bezpečnosťou a zodpovednosťou, medzi politikou a morálkou, medzi zákonom a ľudskosťou, medzi Európu a jej časťami. Predovšetkým medzi víťazmi a porazenými v globalizácii a môžeme povedať medzi bohatými a chudobnými sveta, ktorí stratili vnútorné súvislosti,“ konštatujú talianske noviny.

#EÚ #pašeráci #utečenci #Federica Mogheriniová #námorná akcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku