Rusi nás prenasledujú, tvrdia krymskí Tatári. Od anexie tisíce z nich utiekli

Počet príslušníkov tatárskej menšiny, ktorí opustili polostrov Krym po jeho opätovnom pričlenení k Rusku, presiahol 10-tisíc. V utorok to podľa agentúry Interfax Ukrajina povedal jeden z vodcov krymských Tatárov Refat Čubarov, podľa ktorého presná evidencia utečencov neexistuje.

19.05.2015 13:53
Tatári, Krym Foto: ,
Mladí krymskí Tatári držia v rukách tatársku vlajku. Pripomínajú si 71. výročie masových deportácií zo svojich domovov počas režimu Stalina.
debata (293)

Na brífingu v Kyjeve uviedol, že z Krymu za posledný rok podľa oficiálnych údajov ušlo asi 20-tisíc ľudí, z čoho polovica sú Tatári. „Skutočný počet je však určite vyšší,“ vyhlásil.

Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Tento krok vyvolal najvážnejšiu krízu medzi Západom a Ruskom od skončenia studenej vojny.

Mnohí z krymských Tatárov, ktorí používajú vlastný turkický jazyk a vyznávajú islam, vnímalo návrat pod správu Moskvy s nevôľou, keďže za sovietskej éry bol ich národ utláčaný. Na polostrove ich žije okolo 280-tisíc.

Organizácia Human Rights Watch (HRW) opakovane konštatovala porušovanie práv krymských Tatárov. Konkrétne upozornila na prenasledovanie tatárskej menšiny ako aj aktivistov a novinárov, ktorí sa nesúhlasne vyjadrujú o pripojení k Rusku.

Úrady pod rôznymi zámienkami, ako je napríklad boj proti extrémizmu, prenasledujú ľudí, ktorí sa opovážia kritizovať ruské kroky na Kryme. Tatári sú podľa správy vystavení silnému politickému a náboženskému útlaku.

Krymských Tatárov v roku 1944 vodca Sovietskeho zväzu Josif Stalin prikázal deportovať do strednej Ázie pre údajné sympatizovanie s nacistickým Nemeckom. Po kolapse zväzu sa v 90. rokoch mnohí do regiónu vrátili.

293 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Krym #Krymskí Tatári #anexia Krymu