Súd: Majiteľ cukrárne, ktorý odmietol upiecť tortu pre geja, zaplatí pokutu

19.05.2015 15:25

Kresťanský majiteľ cukrárne v Belfaste Daniel McArthur, ktorý odmietol upiecť tortu s nápisom podporujúcim sobáše homosexuálov, sa dopustil diskriminácie. Tak rozhodol súd, ktorý podniku Ashers Baking Company udelil pokutu 500 libier (takmer 690 eur) a povinnosť uhradiť súdne trovy.

Prípad sa v Severnom Írsku, kde sú na rozdiel od zvyšku Spojeného kráľovstva sobáše gejov a lesieb stále nelegálne, ostro spolitizoval.

Homosexuálny aktivista Gareth Lee si v cukrárni objednal a zaplatil tortu s nápisom „Podporte sobáše homosexuálov“. Podnik však neskôr objednávku zrušil a peniaze Leeovi vrátil.

Daniel McArthur informuje médiá o rozsudku súdu.

Lee dal prípad na súd, kde tvrdil, že sa cítil byť ponížený. Majiteľ naopak vyhlásil, že cukráreň je jeho súkromným vlastníctvom a že upečie tortu každému, ale nie s nápisom, ktorý odporuje Biblii.

Súd: Majiteľ nemôže takto prejavovať vierovyznanie

Sudkyňa Isobel Brownlieová však argumenty cukrárne odmietla s tým, že ide o podnik a nie o náboženskú skupinu. Preto majiteľ, aj keď má právo na slobodu vierovyznania, nemôže ho takýmto spôsobom preukazovať. Ak by dala za pravdu majiteľovi, znamenalo by to podľa nej, že náboženské presvedčenie by mohlo diktovať podobu zákonov.

Aktivista Gareth Lee, ktorý po odmietnutí zákazky dal prípad k súdu.

Sobáše homosexuálov sú v Severnom Írsku nelegálne, naopak zákony v Škótsku, Walese a Anglicku takéto sobáše umožňujú. Severoírska nacionalistická strana Sinn Fein verdikt súdu privítala ako víťazstvo rovnosti, unionisti v súvislosti s prípadom volajú po zákone, ktorý by s ohľadom na vieru umožnil odmietať poskytovanie služieb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#súd #Belfast #diskriminácia #sobáše homosexuálov #cukráreň
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku