Vieme vyrobiť jadrové hlavice pre rakety, tvrdí KĽDR

Komunistická Severná Kórea v stredu oznámila, že disponuje technológiou, ktorá jej umožňuje vyrobiť jadrové hlavice pre rakety. Spojené štáty však neveria, že by KĽDR už dokázala zmenšiť jadrovú nálož tak, aby ju uniesla strela dlhšieho doletu. Pochybnosti vyjadrila aj Južná Kórea.

20.05.2015 18:01
Severná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR, balistická... Foto: ,
Fotografia, ktorá mala odpal dokazovať, je však podľa odborníkov počítačovo upravená.
debata (12)

„Už je to dávno, čo sme začali s miniaturizáciou a diverzifikáciou našich prostriedkov jadrového úderu,“ uviedla severokórejská Komisia národnej obrany vo vyhlásení, ktoré citovala oficiálna tlačová agentúra KCNA.

„Dosiahli sme fázu, keď je zaistená najvyššia presnosť nielen u striel krátkeho a stredného doletu, ale tiež u rakiet dlhého doletu,“ dodala komisia, na čele ktorej stojí vodca krajiny Kim Čong-un.

USA a Južná Kórea KĽDR neveria

Biely dom však KĽDR neverí. „Nemyslíme si, že by toho boli schopní,“ vyhlásil v reakcii na oznámenie Severnej Kórey hovorca americkej Národnej rady pre bezpečnosť.

„Podarilo sa im však vyvinúť istý počet striel dlhého doletu, vrátane medzikontinen­tálnych balistických rakiet, ktoré by mohli ohroziť našich spojencov aj americké územia,“ dodal hovorca.

Južná Kórea pripustila, že KĽDR urobila pri miniaturizácii jadrovej nálože pokroky. „Južná Kórea a Spojené štáty však zdieľajú názor, že (KĽDR) ešte nie je na tej úrovni, že by úplne ovládala zodpovedajúcu technológiu,“ konštatoval jeden z predstaviteľov juhokórejskej armády.

Pchjongjang správu o údajnom novom pokroku v jadrovom zbrojnom programe zverejnil necelé dva týždne po svojom oznámení o úspešnom odpale balistickej strely z ponorky. Fotografia, ktorá mala odpal dokazovať, je však podľa odborníkov počítačovo upravená.

KĽDR zatiaľ uskutočnila tri jadrové testy a disponuje jadrovými zbraňami. Väčšina odborníkov však pochybuje, že by Severná Kórea mala potrebnú technológiu, ktorá by jej umožnila vykonať jadrový úder s pomocou jadrovej hlavice umiestnenej na rakete ľubovoľného doletu.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #KĽDR #Južná Kórea #balistické rakety #jadrové zbrane