Netanjahu opäť podporuje palestínsky štát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v stredu ubezpečil, že naďalej podporuje takzvané dvojštátne riešenie konfliktu s Palestínčanmi, aj keď krátko pred marcovými voľbami vyhlasoval, že v prípade zotrvania pri moci palestínsky štát nevznikne.

20.05.2015 22:19
Netanjahu Foto:
Benjamin Netanjahu
debata (6)

Po stretnutí s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou, ktorá pricestovala do regiónu na svoju prvú návštevu, sa vyslovil za vyriešenie konfliktu „raz a navždy“, pričom podľa vlastných slov „nepodporuje jednoštátne riešenie“.

Netanjahu týždeň po nástupe jeho novej vlády taktiež zopakoval požiadavku Izraela, aby bol budúci palestínsky štát na územiach obsadených v roku 1967 demilita­rizovaný, a vyjadril nádej, že bude môcť s Mogheriniovou prediskutovať možnosti, ako „túto víziu posunúť vpred“.

Netanjahu iba niekoľko dní po marcovom volebnom víťazstve poprel, že by viac nebol oddaný myšlienke palestínskej štátnosti, tá si však podľa neho vyžaduje „zmenu okolností“.

Predošlými výrokmi však vyvolal ostrú kritiku zo strany USA, ktoré ohlásili „prehodnotenie“ svojho prístupu k Izraelu.

Mogheriniová sa počas dvojdňovej návštevy Blízkeho východu stretne aj palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, pričom by mala rokovať o bilaterálnych vzťahoch ako aj vyhliadkach izraelsko-palestínskeho mierového procesu.

V predvečer cesty povedala, že EÚ chce zohrávať aktívnejšiu rolu pri dosahovaní mieru medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #jeruzalem #Benjamin Netanjahu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy