Supermarkety vo Francúzsku nebudú môcť likvidovať nepredané jedlo

Francúzski poslanci schválili vo štvrtok neskoro večer návrh zákona, ktorý zakazuje obchodným reťazcom a supermarketom likvidáciu nepredaných potravín. Tie majú darovať buď charitatívnym organizáciám, alebo farmám pre zvieratá či na kompostovanie.

22.05.2015 16:02
debata (14)

Nedodržiavanie nových pravidiel sa bude trestať pokutami a v niektorých prípadoch až dvojročným väzením. Zákon je súčasťou širšej legislatívy o životnom prostredí, o ktorej bude v utorok hlasovať dolná aj horná komora francúzskeho parlamentu.

Norma stanovuje, že všetky supermarkety s rozlohou nad 400 metrov štvorcových budú musieť do júla 2016 podpísať dohodu s nejakou charitatívnou skupinou alebo farmou, ktorej budú dávať nepredané potraviny. Potraviny, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu, sa použijú ako potrava pre zvieratá, na výrobu biohnojív alebo v energetike. Zákon tiež obmedzuje plytvanie jedlom v školských jedálňach. Francúzske ministerstvo životného prostredia odhaduje, že Francúzi vyhodia asi 20 až 30 kilogramov potravín na osobu ročne.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #jedlo #plytvanie #supermarkety
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy