Ruská armáda výrazne posilní a zmodernizuje letectvo

28.05.2015 16:16

Ruská armáda z rozhodnutia prezidenta Vladimira Putina výrazne posilní a zmodernizuje svoje letectvo najmenej 50 strategickými bombardéry Tu-160M. Od roku 2016 má vojsko navyše začať dostávať aj nové stíhačky piatej generácie známej ako PAK FA.

Podľa agentúry TASS to vo štvrtok oznámil veliteľ ruského vojenského letectva generálplukovník Viktor Bondarev.

„Vrchný veliteľ (prezident) a minister obrany rozhodli o obnovení výroby lietadiel Tu-160M,“ citoval TASS Bondareva. V záujme rentability bude podľa generála vyrobených prinajmenšom 50 strojov. Uistil, že toto rozhodnutie nijako nezbrzdí prácu na novom strategickom bombardéry pod označením PAK DA.

Veliteľ letectva potvrdil, že armáda v roku 2016 zaradí do výzbroje ruské stíhačky piatej generácie firmy Suchoj zatiaľ označované ako T-50 či PAK FA, podľa oficiálneho názvu programu „perspektívny letecký komplex frontového letectva“.

V roku 2017 už by mala bežať ich sériová výroba. Totoo lietadlo, ktoré je neviditeľné pre radary, by malo byť podľa Bondareva vybavené „len tým najmodernejším, čo existuje a čo sa práve ešte vyvíja“.

T-50 sa má vyrovnať a predčiť najvyspelejšie americké stroje s technológiou „stealth“ F-22 Raptor a F-35. Môže byť nasadený proti cieľom na zemi, vo vzduchu i na mori. Jeho rýchlosť má presiahnuť dva machy, ale podľa generálplukovníka je dôležitejšia jeho neviditeľnosť, výzbroj a schopnosť manévrovať.

Bombardér Tu-160M ​​je modernizovanou verziou nadzvukového lietadla s meniteľnou geometriou krídel Tu-160 z počiatku 80. rokov. Nová výzbroj a vylepšená elektronická a elektrická výbava údajne zdvojnásobujú jeho bojovú účinnosť.

Vyvíjaný PAK DF má byť „neviditeľný“ strategický bombardér s úplne novým dizajnom a modernou výzbrojou a výbavou porovnateľnou s americkými lietadlami. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako ďaleko práce na tomto stroji dospeli. So zaradením do výzbroje sa predbežne počíta v rokoch 2025 až 2030.

#letectvo #ruská armáda #ruské stíhačky #bombardéry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku