Podľa agentúry TASS to vo štvrtok oznámil veliteľ ruského vojenského letectva generálplukovník Viktor Bondarev.
„Vrchný veliteľ (prezident) a minister obrany rozhodli o obnovení výroby lietadiel Tu-160M,“ citoval TASS Bondareva. V záujme rentability bude podľa generála vyrobených prinajmenšom 50 strojov. Uistil, že toto rozhodnutie nijako nezbrzdí prácu na novom strategickom bombardéry pod označením PAK DA.
Veliteľ letectva potvrdil, že armáda v roku 2016 zaradí do výzbroje ruské stíhačky piatej generácie firmy Suchoj zatiaľ označované ako T-50 či PAK FA, podľa oficiálneho názvu programu „perspektívny letecký komplex frontového letectva“.
V roku 2017 už by mala bežať ich sériová výroba. Totoo lietadlo, ktoré je neviditeľné pre radary, by malo byť podľa Bondareva vybavené „len tým najmodernejším, čo existuje a čo sa práve ešte vyvíja“.
T-50 sa má vyrovnať a predčiť najvyspelejšie americké stroje s technológiou „stealth“ F-22 Raptor a F-35. Môže byť nasadený proti cieľom na zemi, vo vzduchu i na mori. Jeho rýchlosť má presiahnuť dva machy, ale podľa generálplukovníka je dôležitejšia jeho neviditeľnosť, výzbroj a schopnosť manévrovať.
Bombardér Tu-160M je modernizovanou verziou nadzvukového lietadla s meniteľnou geometriou krídel Tu-160 z počiatku 80. rokov. Nová výzbroj a vylepšená elektronická a elektrická výbava údajne zdvojnásobujú jeho bojovú účinnosť.
Vyvíjaný PAK DF má byť „neviditeľný“ strategický bombardér s úplne novým dizajnom a modernou výzbrojou a výbavou porovnateľnou s americkými lietadlami. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako ďaleko práce na tomto stroji dospeli. So zaradením do výzbroje sa predbežne počíta v rokoch 2025 až 2030.