Putin zmenil dekrét, smrť vojakov bude štátnym tajomstvom

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že smrť všetkých ruských vojakov počas špeciálnych operácií musí byť označená za štátne tajomstvo. Vyhlásil to v čase, keď Moskva čelí obvineniam z vyslania svojich vojakov bojovať na východnú Ukrajinu.

28.05.2015 18:15
vladimir Putin, Rusko Foto: ,
Vladimir Putin
debata (339)

Putin, ktorý opakovane odmietol akékoľvek zapojenie ruských jednotiek do proruského povstania na Ukrajine, pozmenil dekrét, ktorý označoval smrť vojakov za tajomstvo len počas vojny. Na otázku, aký mal na zmenu dekrétu Putin dôvod, jeho hovorca Dmitrij Peskov neodpovedal.

Ruskí opoziční aktivisti vydali správu, v ktorej uvádzajú, že najmenej 220 ruských vojakov zahynulo v bojoch na východnej Ukrajine v lete 2014 a začiatkom tohto roku. Po viac ako roku boja medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami zomrelo viac ako 6100 ľudí.

Rusko anektovalo Krym v marci 2014, keď na polostrov patriaci Ukrajine vyslala ruské vojská bez označenia. Rusko po celý čas tvrdilo, že na Kryme sa jeho vojaci, ktorí dostali meno „malí zelení mužíci“, nenachádzajú. Po asi mesiaci od podpísania legislatívy, ktorá formálne ukončila anexiu Krymu k Rusku, Kremeľ priznal, že vojaci, ktorí boli na Kryme, boli ruskí.

Svet teraz odsudzuje Rusko za to, že vyzbrojuje a posiela svojich vojakov a tajnú službu na pomoc proruským separatistom na východe Ukrajiny, čo Moskva opätovne zapiera. Reportér agentúry Reuters bol však svedkom prítomnosti množstva vojakov bez označenia a stovky vojenských vozidiel na rusko-ukrajinských hraniciach.

339 debata chyba
Viac na túto tému: #smrť #Vladimir Putin #tajomstvo #ruskí vojaci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy