Rusko vyslalo z Krymu stíhačky proti americkému torpédoborcu

Ruská armáda v sobotu vyslala dva svoje stroje do priestoru nad Čiernym morom, kde sa podľa Rusov agresívne správala americká bojová loď. Podľa tvrdení zdroja z ruských ozbrojených zložiek na pričlenenom polostrove Krym vyštartovali stíhačky Su-24 proti americkému torpédoborcu USS Ross.

31.05.2015 15:54
debata (349)

Ten sa údajne pohyboval na hranici ruských vôd a smeroval do nich. Podľa zdroja išlo zo strany posádky o „provokatívne a agresívne“ správanie, čo znepokojilo krymskú čiernomorskú flotilu.

Stíhačkami tak chceli Američanov ukázať „pripravenosť tvrdo zabrániť porušeniu hraníc a brániť záujmy krajiny“. Vedenie americkej armády reagovalo tvrdením, že loď bola „po celý čas plne v medzinárodných vodách, kde robila bežné operácie“.

Podľa ruských médií sa torpédoborec po zásahu stíhačiek otočil a vrátil do neutrálnych vôd. Zdroj z Krymu taktiež podotkol, že „Američania zjavne nezabudli“ na incident z apríla 2014, keď ruské lietadlo „prakticky spôsobilo výpadok celej elektroniky“ na torpédoborci USS Donald Cook.

Incidenty medzi strojmi Ruska a európskych krajín sú od minuloročnej anexie polostrova Krym bežnou praxou. Deje sa tak najmä v Čiernom mori a nad Baltským morom. Najväčšie provokácie minulý rok hlásila americká vláda. Ruská stíhačka totiž mala uskutočniť nízke prelety nad torpédoborcom USS Donald Cook nachádzajúcom sa v Čiernom mori.

Podľa Pentagonu stroj Su-24 opakovane prelietaval nad plavidlom. V septembri sa zase sťažovala kanadská vláda. Ottawa vtedy tvrdila, že tri ruské lietadlá provokovali kanadskú bojovú loď HMCS Toronto pri južnom pobreží Ukrajiny.

349 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #stíhačky #torpédoborec #USS Ross #Su-24