Erdoganova strana zostaví koalíciu v termíne, tvrdí turecký vicepremiér

Turecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa pokúsi sformovať vládnu koalíciu v zákonnom termíne po nedeľných voľbách, v ktorých stratila parlamentnú väčšinu.

08.06.2015 20:31
debata (1)

Médiám to v pondelok povedal vicepremiér Numan Kurtulmuş, podľa ktorého nie je možná povolebná koalícia bez víťaza. Ďalší podpredseda doterajšej vlády Bülent Arinç naopak vyzval tri opozičné strany, aby sa pokúsili sformovať koalíciu. Sám Erdogan vo vyhlásení vyzval strany k zodpovednému prístupu, možný ďalší vývoj však nenaznačil.

„Podľa mňa bude náš premiér schopný zostaviť vládu v stanovenom čase,“ povedal Kurtulmuş novinárom v Ankare. Ak to však predseda vlády Ahmet Davutoglu nedokáže, sú podľa Kurtulmuşa v hre predčasné voľby. Po voľbách má nová vláda vzniknúť do 45 dní.

Erdoganova AKP po 13 rokoch samostatného vládnutia čelí po terajších voľbách nutnosti vytvoriť koalíciu. Podľa predbežných výsledkov získala strana 40,8 percent hlasov, čo by v prepočte znamenalo iba 258 kresiel v 550 člennom parlamente. V doterajšom parlamente mala 312 poslancov.

Podľa ďalšieho podpredsedu vlády Bülenta Arinça by sa najprv mali pokúsiť zostaviť vládu opoziční sociálni demokrati (zisk 25 percent), krajne pravicová Strana národnej akcie (necelých 17 percent) a prokurdská Demokratická strana ľudu (HDP), ktorá sa vôbec prvýkrát dostala do parlamentu ziskom 12 percent hlasov.

Strana HDP vyhlásila, že bude tlačiť Ankaru k obnoveniu stagnujúceho mierového procesu s Kurdmi, ktorí predstavujú pätinu tureckej populácie. „Sme pripravení začať tam, kde sme skončili,“ uviedol líder HDP Selahattin Demirtas. „Roky sme pre nich boli menej ako muchy. Štát nás stále urážal. Teraz máme 80 zástupcov v parlamente,“ povedal agentúre Reuters predavač z mesta Diyarbakir, keď v nedeľu oslavovali úspech HDP tisíce ľudí.

Prezident vo svojej prvej reakcii na výsledky volieb vyzval strany, aby rešpektovali vôľu voličov a zachovali stabilitu krajiny. „Mienka nášho národa je nadovšetko ostatné. Verím, že k výsledkom, ktoré nikomu nedávajú možnosť jednofarebnej vlády, budú všetky strany pristupovať realisticky,“ uviedol Erdogan.

Zrejmé je zatiaľ len to, že voliči odmietli zamýšľané rozšírenie prezidentových právomocí, ku ktorému Erdogan potreboval posilnenie parlamentnej väčšiny nutnej k zmene ústavy.

Podľa britského denníka The Guardian sa zdá, že Erdogan dá prednosť vládnutiu v koalícii pred predčasnými voľbami. Najpravdepodob­nejším partnerom AKP by mohla byť Strana národnej akcie (MHP), lenže tá je protikurdská a jej vstup do vlády by mohol ohroziť doterajší pokrok v rozhovoroch s kurdskými rebelmi.

Ďalší teoretický vládny partner, HDP, bola zase veľmi kritická k Erdoganovej zahraničnej politike a jeho autoritatívnym tendenciám. MHP a HDP už prípadnú koalíciu s AKP vylúčili. Nepravdepodobná je aj veľká koalícia s hlavnou opozičnou stranou, sociálnymi demokratmi. Ďalšou možnosťou je menšinová vláda, ktorá by sa na kľúčových otázkach dohadovali ad hoc.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Turecko #Recep Tayyip Erdogan #vládna koalícia #zostavenie