Zastaví svet pomalú smrť bičovaním pre aktivistu?

Päťdesiat rán bičom. A ďalších päťdesiat rán. A znova a znova... Až kým ich nebude tisíc. Takto má vyzerať osud saudskoarabského blogera Raífa Badávího. Každý piatok by mal dostať 50 rán. K tomu ešte desať rokov väzenia. Za čo? Najvyšší súd Saudskej Arábie mu takýto trest potvrdil za urážku islamu.

09.06.2015 10:27
demonštrácia, Raíf Badáví Foto: ,
Demonštrácia na podporu uväzneného saudskoarabského aktivistu.
debata (7)

Aktivistu, spisovateľa a blogera už raz odsúdili. Prvých 50 rán bičom musel prežiť v januári. Po kritike sveta Rijád mlátenie Badávího pozastavil. Najvyšší súd však počas víkendu trest zopakoval. Badáví vraj urazil náboženstvo, dokonca ho obvinili zo zrieknutia sa islamu, za čo mu hrozila aj okamžitá poprava. Aktivista má už len jednu šancu. Milosť od kráľa Saudskej Arábie Salmana bin Abdulazíza.

"Snažím sa bojovať a budem pokračovať, ale stratila som nádej,“ citoval kanadský denník Globe and Mail Badávího manželku Esnaf Haidárovú. "Je to strašidelné. Bojí sa,“ povedala o manželovi. Haidárová získala aj s troma deťmi v Kanade azyl. Manželka odsúdeného predpokladá, že už tento piatok začnú aktivistu opäť bičovať.

"Možno sa nájdu dôvody, pre ktoré by kráľ Badávího ušetril,“ povedal pre Pravdu expert na Saudskú Arábiu Thomas Lippman. "Nepredpokladám však, že by k tomu mohol prispieť vonkajší tlak. Saudská Arábia v minulosti viac ráz ukázala, že sa nestará o to, čo hovoria organizácie ako Human Rights Watch. Okrem toho v tejto chvíli asi príliš veľký tlak nevyvinú ani Spojené štáty,“ uviedol odborník z Blízkovýchodného inštitútu.

K rozsudku sa už ozvala Európska únia. "Telesný trest je neakceptovateľný a je v rozpore s ľudskou dôstojnosťou,“ píše sa vo vyhlásení európskej diplomatickej služby. "Od začiatku právneho procesu s pánom Badávím sme vyjadrovali svoje obavy smerom k úradom Saudskej Arábie. Opätovne ich vyzývame, aby pozastavili akýkoľvek ďalší telesný trest pre pána Badávího,“ tvrdí EÚ, ktorá zároveň pripomenula Rijádu potrebu rešpektovať slobodu prejavu aj v prípadoch, že má niekto kritické názory.

Aj expert na Blízky východ Kristian Coates Ulrichsen z Riceovej univerzity si však myslí, že vonkajší tlak v prípade Badávího nebude účinný. "Politika Saudskej Arábie je v posledných mesiacoch tvrdšia a nepomohol tomu ani pokračujúci konflikt v Jemene. Kráľovstvo čelí čoraz väčším výzvam. Asertívnejšie sa preto snaží zabezpečiť si základné domáce a regionálne záujmy,“ pripomenul pre Pravdu Coates Ulrichsen.

Podľa Shireen Tahmaasb Hunterovej z Georgetownskej univerzity ukazuje Badávího prípad, že sa Saudská Arábia snaží potlačiť všetku kritiku a bude pokračovať v represívnej politike. "Máme nástroje, ktoré by sme mohli použiť na Rijád. Napríklad môže OSN poslať do Saudskej Arábie špeciálneho vyslanca pre ľudské práva. Tak ako v prípade Iránu. Nanešťastie ľudské práva sú neraz problémom len prípadoch, keď ide o režim, s ktorým má Západ zlé vzťahy. A ignorujeme ich vtedy, keď je krajina vnímaná ako politicky a strategicky dôležitá,“ vyhlásila pre Pravdu Hunterová.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #Raíf Badáví #bičovanie