Švajčiari zadržali bývalého bosniansko-moslimského veliteľa

Švajčiarske úrady v stredu zadržali na žiadosť Srbska Nasera Oriča, ktorý počas občianskej vojny v Bosne pôsobil ako vojenský veliteľ Bosniakov (predtým Moslimov).

11.06.2015 07:48
debata (4)

V noci zo stredy na štvrtok o tom informovala agentúra Reuters. Oriča v roku 2008 Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu zbavil všetkých obvinení, zatykač na neho ale vlani vo februári vydalo Srbsko.

Oričovo zadržanie, ktoré sa odohralo na francúzsko-švajčiarskej hranici, oznámil srebrenický starosta Ćamil Durakovič. Ten uviedol, že v tom čase bol s Oričom na ceste do Ženevy, kde sa obaja mali zúčastniť spomienkových akcií na 20. výročie srebrenického masakru 8000 bosnianských mužov. Švajčiarske úrady záležitosť nekomentovali.

Srbsko vydalo na Oriča zatykač kvôli vraždám deviatich srbských civilistov v roku 1992 v dedine Zalazje, ktorá je neďaleko Srebrenice. Obranu mesta mal vtedy Orič na starosti.

Orič, niekdajší veliteľ armády Bosny a Hercegoviny v oblasti Srebrenice, bol najprv v roku 2006 za nepriamy podiel na zavraždení a mučení zajatých Srbov počas vojny v rokoch 1992 a 1993 odsúdený na dva roky väzenia, v odvolacom konaní v roku 2008 bol však súdom všetkých obvinení zbavený. Odvolací súd v odôvodnení rozsudku uviedol, že jednotliví páchatelia zločinov neboli dostatočne identifikovaní, a nie je preto jasné, či skutočne išlo o Oričovych podriadených. Oslobodzujúci verdikt vtedy rozhneval Srbsko a bosnianskych Srbov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Naser Orič