Belmochtárova skupina Al-Murabitun je napojená na teroristickú sieť Al-Kajdá a pripisujú sa jej niektoré krvavé atentáty na severe Afriky a samotný Belmochtár je považovaný za jedného z vodcov svetového terorizmu.
Podľa AP líbyjská vláda a americkí predstavitelia uviedli, že vojenské lietadlá zasiahli a pravdepodobne zabili Belmochtára a niekoľko ďalších osôb. „Líbyjská vláda na východe Líbye potvrdzuje, že americké stíhačky minulú noc vykonali vzdušné údery v rámci misie, ktorej výsledkom je smrť teroristu Belmochtára,“ citovala líbyjskú vládu agentúra Reuters.
Vláda sídliaca v Tobrúku dodala, že útok bol vykonaný po konzultáciách s USA ako súčasť protiteroristickej operácie. Americké ministerstvo obrany najprv uviedlo, že americká armáda v sobotu v noci v Líbyi uskutočnila protiteroristický útok proti jednému z vodcov Al-Kajdy, obvineného z útoku na plynáreň na juhovýchode Alžírska v januári 2013.
Neskôr hovorca Pentagonu Steve Warren potvrdil, že cieľom bol Belmochtár . „Útok vykonalo americké lietadlo. Naďalej vyhodnocujeme výsledky operácie a neskôr oznámime podrobnosti,“ povedal Warren.
Belmochtár prešiel výcvikom v Afganistane a potom stál na čele Organizácie Al-Kajdá v moslimskom Maghribe. Hľadaný bol predovšetkým v súvislosti s prepadnutím zamestnancov plynárne v Ajn Amanáse na juhovýchode Alžírska zo 16. januára 2013.
Islamistickí teroristi z Belmochtárovej skupiny vtedy požadovali ukončenie intervencie francúzskej armády proti islamistom v Mali. Zajali vyše 700 ľudí, medzi nimi 130 cudzincov. Armáda objekt oslobodila, útok neprežilo 39 rukojemníkov a 29 útočníkov.
Médiá odvtedy už niekoľkokrát informovali o Belmochtárovej smrti, nikdy ju nikto nepotvrdil. Po zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa Líbya prepadla do chaosu a teraz má krajina dve súperiace vlády. Zmätok využili radikálne islamistické skupiny, z ktorých niektoré sú napojené na Al-Kajdu a iné sľúbili oddanosť Islamskému štátu.