Okradnuté Moldavsko stále tápe

Východ či Západ? V rozpoltenom Moldavsku, prežívajúcom otras za otrasom, ani vo víkendových miestnych voľbách nezablikala jasná smerovka. V metropole Kišiňov si síce kandidátka promoskovských socialistov vynútila druhé kolo volieb, do ktorého postúpila s miernym náskokom pred doterajším primátorom, a v druhom najväčšom meste krajiny už na prvý pokus zvíťazil multimilionár so silnými väzbami na Rusko.

16.06.2015 07:49
Moldavsko, voľby Foto: ,
Ulica v Kišiňove, ktorú komunisti pred miestnymi voľbami doslova vytapetovali svojimi plagátmi.
debata (27)

Celkovo si však proeurópske a proruské strany podľa volebnej komisie hlasy podelili približne rovnakým dielom. Vzhľadom na to, že iba dva dni pred voľbami odstúpil predseda vlády a že Moldavčania stále nestrávili fakt, že ich niekto okradol o jednu miliardu dolárov, sa očakával oveľa horší výsledok strán prozápadnej koalície.

Premiér Chiril Gaburici podal demisiu po tom, čo ho polícia začala vyšetrovať pre podozrenie z falšovania úradných dokladov. Toho sa mal dopustiť, keď na univerzitných príjmačkách predložil maturitné vysvedčenie zo strednej školy, ktorú údajne nikdy nenavštevoval.

Gaburici pochybnosti o svojom vzdelaní označil za reakciu na jeho kritiku moldavského korupčného prostredia. Miestna justícia podľa neho nerieši úplatkárske škandály a menšinová stredopravicová vláda, na čele ktorej stál sotva sto dní, na to nemá potrebné nástroje.

Keď si polícia koncom minulého týždňa premiéra predvolala na výsluch, Gaburici to označil za pomstu prokuratúry, ktorú predtým obvinil, že sabotuje vyšetrovanie gigantického bankového škandálu. V rámci neho tri finančné ústavy, ktoré dohromady obhospodarujú tretinu bankových aktív krajiny vrátane penzijných úspor, poskytli pochybnú pôžičku na obrovskú sumu, rovnajúca sa v jednej z najchudobnejších krajín Európy osmine jej HDP.

Transakcia, pri ktorej sa miliarda stratila nevedno kde, sa udiala vlani na jeseň krátko pred parlamentnými voľbami. Tie vyhrali proruskí socialisti, keďže však nenašli koaličného partnera, vládu na čele s nezávislým manažérom nakoniec zostavili proeurópske strany.

Príjemcu pôžičky sa nepodarilo zistiť. Podľa správy parlamentnej komisie bola časť peňazí prevedená do štyroch ruských bánk. Ako hlavný profitér z celej transakcie sa spomínal podnikateľ Ilan Shor, manžel populárnej ruskej speváčky Žasmin.

Shor vo víkendových voľbách nielenže kandidoval, čím si vymohol prepustenie z domácej väzby, ale v meste Orhei aj suverénne získal starostovské kreslo. Podobný úspech zaznamenal aj ďalší kontroverzný podnikateľ a politik Renat Usatii, ktorý sa stal primátorom Balti, tzv. severnej metropoly Moldavska.

Usatii si pred vlaňajšími parlamentnými voľbami založil stranu, o ktorej sa predpokladalo, že sa stane jazýčkom na váhach a prikloní sa k proruským socialistom. Jeho stranu však z volieb vylúčili, lebo vraj využívala v kampani peniaze zo zahraničných zdrojov.

Usatii, ktorý podľa vlastného tvrdenia v Moldavsku čelí trestnému stíhaniu v 17 prípadoch, utiekol z vlasti, lebo sa vraj bál zatknutia. Vrátil sa iba minulý mesiac, keď mu štatút kandidáta poskytol dočasnú imunitu.

Premiér Gaburici iba dva dni pred odstúpením vyzval v súvislosti so zmiznutím miliardy dolárov na odvolanie šéfov prokuratúry, centrálnej banky a komisie pre finančné trhy. Už vtedy pohrozil, že podá demisiu, ak prezident a parlament do mesiaca jeho žiadosti nevyhovejú. Deň nato ho predvolali na výsluch a o ďalší deň neskôr odstúpil.

Zdôvodnil to tým, že nemieni byť súčasťou politických hier a chce otvoriť možnosť na vytvorenie novej parlamentnej väčšiny, ktorá by sa dokázala vysporiadať s korupciou v krajine. Vládna kríza však môže vyústiť aj do predčasných parlamentných volieb.

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Moldavsko #gaburici