Palestínska vláda odstúpila, premiér odovzdal svoju rezignáciu

Palestínska vláda národnej jednoty v stredu odstúpila. Premiér Rami Hamdalláh odovzdal svoju rezignáciu predsedovi samosprávy Mahmúdovi Abbásovi, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na Abbásovho poradcu. Palestínsky vodca následne poveril opäť Hamdalláha vytvorením nového kabinetu.

17.06.2015 07:51, aktualizované: 15:55
Mahmúd Abbás Foto: ,
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás
debata

Abbás už v utorok oznámil, že plánuje palestínsku vládu, vytvorenú vlani spolu s radikálnym hnutím Hamas, rozpustiť. Ako dôvod rozpustenia kabinetu vtedy uviedol fakt, že „Hamas blokuje výkon vládnej moci v Gaze“.

Vláda národnej jednoty vznikla vlani v júni, ale panujú v nej veľké spory, najmä o postup rekonštrukčných prác v pásme Gazy poškodenom ozbrojenými konfliktami. O jej rozpustení sa podľa palestínskej agentúry Maan uvažovalo niekoľko mesiacov.

Zástupca Hamasu a ďalšej radikálnej organizácie Islamský džihád rozpustenie vlády odsúdili ako neprijateľné jednostranné rozhodnutie vlády, o ktorom sa s nimi nikto neradil. „Nikto nám o rozhodnutí rozpustiť vládu nič nepovedal, Fatah sa rozhodol úplne sám. Sme proti akejkoľvek jednostrannej zmene vlády bez konzultácie so všetkými stranami,“ povedal hovorca Hamasu Samí abú Zuhri.

Podľa palestínskych zdrojov sa Abbás rozhodol vládu rozpustiť, keď zistil, že Hamas bez vedomia ostatných strán rokuje s Izraelom o posilnení prímeria, ktorým sa vlani v auguste skončila vojna v pásme Gazy.

Podľa zdrojov agentúry Maan by sa mal nový kabinet zostaviť nie z technokratov, ale skôr s ohľadom na politické strany.

Palestínsky minister zahraničia Rijád Málikí, ktorý je práve v Prahe, po stredajšom rokovaní s českým náprotivkom Ľubomírom Zaorálkom uistil, že nech v Palestíne bude akákoľvek vláda, nič sa nezmení na zámere Palestínčanov dosiahnuť mierové riešenie s Izraelom, bojovať s terorizmom a spolupracovať so spriatelenými krajinami na dosiahnutí mieru a prosperity na Blízkom východe.

„Nech už nastanú akékoľvek zmeny, naše regionálne i medzinárodné záväzky zostanú zachované,“ zdôraznil na tlačovej konferencii, ktorá sa konala krátko pred oznámením rezignácie palestínskeho premiéra.

Hamas vyhral v roku 2006 voľby a o rok neskôr z pásma Gazy v bojoch vytlačil predstaviteľa konkurenčného Fatahu. Odvtedy tomuto územiu vládol sám. Prvé väčšie spory sa objavili začiatkom roka. Hamas vtedy žiadal zriadenie mimoriadneho výboru, ktorý bude pásmo spravovať miesto spoločnej vlády. Po minuloročných 50-denných bojoch s Izraelom je pásmo Gazy značne zničené a Hamas potrebuje na jeho obnovu zahraničnú pomoc.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Mahmúd Abbás
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy