Británia plánuje sociálne škrty, demonštrujú desaťtisíce ľudí

Britský minister financií George Osborne chce aj naďalej presadzovať rozsiahle úsporné opatrenia, a to napriek masovým demonštráciám proti škrtom, na ktorých sa v sobotu po celom Spojenom kráľovstve zišli desaťtisíce ľudí.

22.06.2015 12:17
Veľká Británia Foto: ,
Komik Russell Brand rečnil v centre Londýna počas masových demonštrácií proti konzervatívnej vláde Davida Camerona.
debata (4)

Osborne chce do rozpočtového roku 2017/2018 obmedziť v snahe o zníženie štátneho dlhu najrôznejšie sociálne výdavky o 12 miliárd libier (takmer 17 miliárd eur). Ročne má pritom britský štátny rozpočet na túto oblasť vyhradených asi 220 miliárd libier (vyše 308 miliár eur). Opatrenia by sa mali dotknúť aj starobných dôchodkov či daňových uľav na prvé dve deti.

Podľa britských médií opatrenia dopadnú predovšetkým na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Sobotňajšie demonštrácie proti úsporným plánom konzervatívnej vlády premiéra Davida Camerona sa zúčastnili desaťtisíce ľudí po celej Veľkej Británii. Podľa organizátorov ich bolo až 250-tisíc. V Londýne pochodoval dav od centrálnej britskej banky Bank of Englad k Westminsterskému palácu, v ktorom sídli parlament. Podľa protestujúcich, medzi ktorými boli odborári i priaznivci a politici Labouritstickej strany či Strany zelených, škrty zhoršia nerovnosť v spoločnosti.

Na britskú vládu v nedeľňajšom vydaní Sunday Telegraph apeloval aj zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates. Londýn by podľa neho mal zotrvať na svojom záväzku vydávať ročne 0,7 percenta štátneho rozpočtu na rozvojovú pomoc. Mnoho konzervatívcov by však radšej tieto peniaze investovali vo Veľkej Británii. Pred škrtmi v armáde zase varoval minister obrany Michael Fallon. Svet sa podľa neho kvôli Rusku a Islamskému štátu stáv čoraz „temnejším miestom“ a úspory by mohli ohroziť obranyschopnosť krajiny.

Schodok britského štátneho rozpočtu v súčasnosti predstavuje necelých päť percent HDP, čo je viac ako vo väčšine rozvinutých ekonomík. Prebytok chce Osborne dosiahnuť podľa svojho nedávneho vyhlásenia do rozpočtového roka 2018/2019. Jeho snahou je tiež zavádzať k udržiavaniu prebytkového rozpočtu aj nasledujúce vlády.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #škrty #sociálna politika #štátny rozpočet George Osborne
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy