Carnajevovi potvrdili trest smrti, za útok sa ospravedlnil

Džochar Carnajev sa ospravedlnil za bombový útok na bostonský maratón v roku 2013. Jeho slová zazneli krátkom predtým, ako bostonský sudca oficiálne potvrdil rozsudok smrti, ktorý Carnajevovi vymerala súdna porota. Carnajev má byť popravený smrtiacou injekciou.

24.06.2015 20:59
Džochar Carnajev, Bostonský maratón, Boston,... Foto:
Džochar Carnajev.
debata (4)

„Ospravedlňujem sa za životy, ktoré som vzal, za utrpenie, ktoré som vám spôsobil, za ujmu, ktorú som spôsobil, nenahraditeľnú ujmu,“ povedal 21-ročný mladík čečenského pôvodu.

Bolo to po prvý raz, čo Džochar Carnajev prehovoril pred súdom, uviedla agentúra Reuters. Členovia súdnej poroty vymerali trest smrti Carnajevovi už 15. mája. Porota ho v apríli uznala za vinného vo všetkých 30 bodoch obžaloby. Za 17 z nich bol trest smrti. Na poprave sa musela zhodnúť jednomyseľne v jednom z týchto 17 bodov, inak by Carnajev automaticky dostal doživotie.

Pri atentáte na bostonský maratón zahynuli 15. apríla 2013 traja ľudia a 264 utrpelo zranenia. Carnajevovi právnici tvrdili, že na spáchanie útoku ho nahovoril jeho zradikalizovaný starší brat Tamerlan. Ten zahynul pri policajnej prestrelke tri dni po útoku.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Džochar Carnajev #Bostonský maratón #trest smrti