Dohodu v pápežskom paláci za Vatikán podpísal sekretár pre vzťahy medzi štátmi arcibiskup Paul Richard Gallagher a za palestínsku samosprávu minister zahraničia Rijád Málikí. Hoci Vatikán hovorí o „palestínskom štáte“ už od začiatku roku 2013 a od vlaňajška eviduje palestínskeho veľvyslanca pri Svätej stolici ako zástupcu palestínskeho štátu, Palestínčania označujú za „faktické uznanie“ svojho štátu práve piatkový podpis zmluvy.
Za „historickú“ označil po podpise dohodu minister Málikí. Za pozitívnu úlohu pri jej príprave poďakoval pápežovi Františkovi, bez ktorého by dohoda nebola možná. Dokument podľa neho zaručuje ochranu katolíkov aj pre nich posvätných miest na území Palestíny. Vatikán v zmluve vyzval na „odvážne riešenie“ izraelsko-palestínskeho konfliktu. Podpisom zmluvy chce prispieť k tomu, že na Blízkom východe čoskoro vzniknú dva štáty – palestínsky a izraelský.
Izrael už v máji plánované podpísanie dohody kritizoval s tým, že „neprispieva k pokroku v mierovom procese a odvádza palestínske vedenie od rokovacieho stola“. Hovorca izraelskej vlády vyjadril nad podpisom zmluvy poľutovanie.
S Izraelom nadviazala Svätá stolica diplomatické vzťahy v roku 1993. Dohodu o postavení katolíckej cirkvi na území židovského štátu rokuje od roku 1999. Doteraz sa ju však uzavrieť nepodarilo. Palestínska samospráva tvrdí, že hlasovaním vo Valnom zhromaždení OSN ju v roku 2012 uznalo vyše 130 krajín.