Väčšina obetí útoku v Tunisku pochádza z Veľkej Británie

Väčšina obetí piatkového teroristického útoku v Tunisku sú Briti. Uviedol to tuniský premiér Habíb Síd. Medzi mŕtvymi turistov sú aj Nemci, Belgičania a Francúzi.

27.06.2015 11:11 , aktualizované: 18:34
debata (22)

Slováci podľa doterajších informácií ministerstva zahraničia medzi mŕtvymi nie sú. Celkom si atentát v letovisku Susa vyžiadal 38 obetí. Poslednou obeťou bol sám atentátnik. Celkovo teda zomrelo 39 ľudí. Británia už kvôli sérii piatkových atentátov posilnila bezpečnostné opatrenia v krajine.

Britské ministerstvo zahraničných vecí dnes informovalo, že počet britských obetí piatkového útoku na hotel v Tunisku stúpol na 15. Hovorca rezortu Tobias Ellwood zároveň pripustil, že počet obetí z radov britských občanov ešte môže vzrásť. Írska vláda potvrdila jednu írsku obeť, ktorá pracovala ako zdravotná sestra, napísala agentúra AP. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vyhlásil, že medzi obeťami nie je žiaden Francúz. Podľa tuniských úradov sú medzi zabitými okrem Britov aj občania Nemecka, Belgicka a Írska.

Pri piatkovom teroristickom útoku v tuniskom letovisku Súsa sa zranilo celkom 39 ľudí. Všetci postihnutí, až na jedného, už boli identifikovaní. Vyplýva to zo správy agentúry AP vychádzajúcej z oznámenia hovorcu tuniského ministerstva zdravotníctva.

Drvivú väčšinu zranených, 25, tvoria podľa hovorcu Briti. Ďalšími sú traja Belgičania, jeden Nemec, Ukrajinec, Rus a sedem Tunisanov. Totožnosť jedného sa ešte zisťuje. Tuniský hovorca tiež povedal, že 21 zranených už opustilo nemocnice. Zo zvyšných 18 je naďalej hospitalizovaných, zdravotný stav dvoch je kritický.

Britský minister zahraničia Philip Hammond už v piatok uviedol, že medzi mŕtvymi je prinajmenšom päť Britov. „Musíme sa pripraviť na správy o ďalších obetiach,“ dodal. Britská ambasáda podľa BBC už na miesto tragédie vyslala krízový tím. „Všetci britskí občania v týchto hoteloch alebo v ich blízkosti by mali zostať vnútri a kontaktovať svojho delegáta a ministerstvo zahraničia,“ uviedlo ministerstvo.

Británia už v súvislosti s piatkovými útokmi v Tunisku, Kuvajte a Francúzsku posilnila bezpečnostné opatrenia, predovšetkým na veľkých verejných podujatiach. Britskej polícii sa podľa denníka The Guardian dokonca podarilo zmariť chystaný útok na sobotnú prehliadku pri príležitosti Dňa ozbrojených síl. Premiér David Cameron kvôli bezpečnostnej situácii na sobotu zvolal schôdzku krízového výboru Cobra.

Tuniské úrady už skôr uviedli, že okrem zahraničných turistov z Británie, Nemecka, Belgicka a Francúzska zahynuli pri útoku v Súse tiež Tunisania. Írska diplomacia hovorí aj o najmenej jednej mŕtvej žene. Turisti z postihnutej oblasti opustili podľa BBC Tunisko už v noci na sobotu. Niekoľko cestovných kancelárií zabezpečilo pre záujemcov o skorší odlet špeciálne lety.

Hotelový bazén bol plný krvi

Britské médiá priniesli niekoľko výpovedí očitých svedkov atentátu. Britskú turistku Saer Wilsonovú zachránil jej snúbenec Matthew James, ktorý sa pred ňu vrhol. „Zasiahla ho guľka, ktorá patrila mne,“ uviedla v rozhovore s BBC. „Bol to najodvážnejší čin, aký som kedy zažila. Musela som ho nechať na mieste pod lehátkom, pretože streľba neustále pokračovala,“ dodala. „Všade vládol chaos, telá plávali v hotelovom bazéne, ktorý bol plný krvi,“ povedala ďalej Wilsonová, ktorej priateľ nakoniec prežil.

Tvárou v tvár útočníkovi sa ocitol tiež 22-ročný Brit Tom Richards. Atentátnik priamo pred jeho očami v hoteli strelil dvoch ľudí do hlavy. „Pozrel sa priamo na mňa, myslel som si, že som mŕtvy,“ uviedol Richards, ktorého však strela minula a zranila jeho vedľa stojacu matku. Rýchlo sa potom ukryli na toalete, kde Richards ošetroval okrem svojej matky aj ďalšiu mladú ženu, ktorá sa tu s ťažkým poranením tiež ukrývala. Na toaletách zostali do príchodu tuniských bezpečnostných zložiek.

Útok, ku ktorému sa už na sociálnej sieti Twitter prihlásila organizácia Islamský štát, sa odohral v piatok v letovisku Súsa, asi 100 kilometrov južne od metropoly Tunisu. Mladý útočník, ktorého polícia následne usmrtila, strieľal na pláži a v okolí hotela Riu Imperial Marhaba. Okrem 39 mŕtvych za sebou nechal aj takmer 40 zranených.

Európske cestovné kancelárie evakuujú tisíce klientov z Tuniska

Cestovné kancelárie z celej Európy evakuujú po piatkovom teroristickom útoku z Tuniska tisíce svojich zákazníkov a rušia zájazdy, ktoré plánovali do tejto severoafrickej krajiny vypraviť v nasledujúcich týždňoch.

Britské cestovné kancelárie vypravili v sobotu do Tuniska prinajmenšom desať lietadiel. Do vlasti počas dňa prepraví až tisíce klientov. Zrušili navyše všetky plánované lety do Tuniska, ktoré sa mali uskutočniť budúci týždeň. Niektoré agentúry, napríklad Thomson či Thomas Cook, ponúkli svojim klientom bezplatné zrušenie zájazdov aj v nasledujúcich termínoch.

Najväčšia britská asociácia cestovných kancelárií ABTA odhaduje, že na území celého Tuniska v súčasnosti trávia svoju dovolenku asi 20 000 občanov Spojeného kráľovstva. V samotnej Súse, kde sa krvavý útok v piatok odohral, bolo asi 2 500 Britov. Podľa tuniského premiéra Habiba Sída tvoria práve Briti väčšinu obetí atentátu.

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius uviedol, že si na schôdzku na ministerstvo pozval zástupcu cestovných kancelárií. Chce ich vyzvať, aby zabezpečili z Tuniska návrat všetkých francúzskych občanov, ktorí o to požiadajú.

V sobotu nad ránom do Bratislavy z Tuniska priletel prvý stroj so slovenskými turistami. Išlo o dlhodobo plánovaný let, dvadsať neobsadených miest cestovná kancelária Satur zaplnila ľuďmi, ktorí požiadali o predčasný návrat. Pre ďalších viac ako 160 Slovákov, ktorí chcú Tunisko opustiť, Bratislava vyšle vládny špeciál, uviedol hovorca ministerstva zahraničia Peter Stano. Podľa slovenských cestovných kancelárií je však teraz na dovolenke v Tunisku celkom asi 600 občanov Slovenska.

S evakuáciou svojich nemeckých klientov začala podľa DPA tiež TUI, najväčšia cestovná kancelária v Európe. V noci na sobotu do Nemecka dorazilo prvých 80 ľudí. Ďalších 120 dorazí ešte počas dňa. V Súse mala kanceláriu asi 260 klientov v štyroch hoteloch, v celom Tunisku asi 3 800. Zájazdy do Tuniska zrušilo veľké množstvo cestovných kancelárií z Dánska, Švédska a Nórska, hoci žiadne zo škandinávskych ministerstiev vnútra priamo nevyzvalo občanov, aby do severoafrickej krajiny vôbec necestovali.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Tunisko #hotely #Islamský štát #samovražedný atentát