V Kuvajte zatkli 18 podozrivých z teroristických útokov

Najmenej 18 osôb zatkli kuvajtské orgány v spojitosti s podozrením, že sú nejakým spôsobom zapojené do piatkového bombového útoku na šiitskú mešitu. Agentúre Reuters to v sobotu oznámil nemenovaný bezpečnostný zdroj.

27.06.2015 11:44
debata

„Zatkli mnoho podozrivých zo spojenia so samovražedným atentátnikom,“ povedal zdroj. Bombový výbuch, ku ktorému došlo v piatok v mešite imáma Sádika v Kuvajte, bol najhorším útokom militantov, aké táto krajina v Perzskom zálive zažila za posledných niekoľko rokov.

K zodpovednosti zaň sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Uviedla, že cieľom tohto jej násilného činu bol „chrám odmietačov“, čo je termín, ktorý IS používa na označenie šiitských moslimov. Tých títo sunnitskí militanti pokladajú za kacírov.

Kuvajtský denník al-Kabás udáva presnejšie číslo zadržaných osôb a píše o troch zatknutých v spojitosti s útokom v mešite imáma Sádika, ktorá stojí v štvrti Sawábir vo východnej časti kuvajtskej metropoly.

Islamský štát vyzval v utorok svojich bojovníkov, aby počas práve prebiehajúceho moslimského pôstneho mesiaca ramadán vystupňovali útoky proti kresťanom a šiitom, ale i sunnitom, ktorí po boku Spojených štátov bojujú proti islamským extrémistom.

V Kuvajte, ktorý má zmiešané moslimské obyvateľstvo sunnitov aj šiitov, vládla – napriek často búrlivému parlamentnému politickému životu – doposiaľ relatívna bezpečnosť a stabilita.

debata chyba
Viac na túto tému: #teroristický útok #mešita #Kuvajt