Po rozhodnutí najvyššieho súdu osvietili Biely dom dúhovými farbami

27.06.2015 12:01
Biely dom, dúhové farby, homosexuálne sobáše
Počas noci na sobotu Biely dom osvietili dúhovými farbami na počesť legalizácie homosexuálnych manželstiev. Autor: ,

Na počesť piatkového rozhodnutia amerického najvyššieho súdu o legalizácii sobášov homosexuálnych párov osvietili v noci na sobotu washingtonský Biely dom dúhovými farbami.

Súdne rozhodnutie, ktoré ruší zákazy homosexuálnych manželstiev aj vo zvyšných 14 štátoch na juhu a Stredozápade USA, oslavovali páry gejov a lesieb vo Washingtone i v celých Spojených štátoch.

Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo sobášiť sa len v 36 štátoch USA a vo federálnej metropole Washington, približuje agentúra AP.

Verdikt však nevstupuje do platnosti okamžite, pretože porazená strana sporu má teraz zhruba tri týždne na to, aby požiadala súd o opätovné prerokovanie celého prípadu. Podľa AP nie je ale vylúčené, že niektoré štáty alebo okresy začnú homosexuálnym párom vydávať sobášne listy už v tomto prechodnom období.

Tento verdikt je najvýznamnejšou zmenou v oblasti manželského práva v Spojených štátoch od roku 1967, keď Najvyšší súd USA zrušil platnosť zákonov jednotlivých štátov Únie, ktoré zakazovali rasovo zmiešané manželstvá.

Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo...
Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo sobášiť sa len v 36 štátoch USA. Autor: SITA, Pablo Martinez Monsivais

Americký prezident Barack Obama sa v piatok po verdikte vyjadril, že toto súdne nariadenie „urobilo našu Úniu dokonalejšou“. Farby dúhy osvetlili severnú stranu Bieleho domu v čase, keď sa Obama vracal z Charlestonu v Južnej Karolíne, kde bol predniesť slávnostný prejav na pohrebe reverenda Clementu Pinckneyho.

Tento pastor bol jedným z deviatich ľudí, zabitých minulý týždeň pri masakre v charlestonskom kostole Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #legalizácia #Biely dom #homosexuálne manželstvá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku