Po rozhodnutí najvyššieho súdu osvietili Biely dom dúhovými farbami

Na počesť piatkového rozhodnutia amerického najvyššieho súdu o legalizácii sobášov homosexuálnych párov osvietili v noci na sobotu washingtonský Biely dom dúhovými farbami.

27.06.2015 12:01
Biely dom, dúhové farby, homosexuálne sobáše Foto: ,
Počas noci na sobotu Biely dom osvietili dúhovými farbami na počesť legalizácie homosexuálnych manželstiev.
debata (15)

Súdne rozhodnutie, ktoré ruší zákazy homosexuálnych manželstiev aj vo zvyšných 14 štátoch na juhu a Stredozápade USA, oslavovali páry gejov a lesieb vo Washingtone i v celých Spojených štátoch.

Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo sobášiť sa len v 36 štátoch USA a vo federálnej metropole Washington, približuje agentúra AP.

Verdikt však nevstupuje do platnosti okamžite, pretože porazená strana sporu má teraz zhruba tri týždne na to, aby požiadala súd o opätovné prerokovanie celého prípadu. Podľa AP nie je ale vylúčené, že niektoré štáty alebo okresy začnú homosexuálnym párom vydávať sobášne listy už v tomto prechodnom období.

Tento verdikt je najvýznamnejšou zmenou v oblasti manželského práva v Spojených štátoch od roku 1967, keď Najvyšší súd USA zrušil platnosť zákonov jednotlivých štátov Únie, ktoré zakazovali rasovo zmiešané manželstvá.

Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo... Foto: SITA, Pablo Martinez Monsivais
Biely dom, dúhové farby, homosexuálne manželstvá Páry rovnakého pohlavia mali doteraz právo sobášiť sa len v 36 štátoch USA.

Americký prezident Barack Obama sa v piatok po verdikte vyjadril, že toto súdne nariadenie „urobilo našu Úniu dokonalejšou“. Farby dúhy osvetlili severnú stranu Bieleho domu v čase, keď sa Obama vracal z Charlestonu v Južnej Karolíne, kde bol predniesť slávnostný prejav na pohrebe reverenda Clementu Pinckneyho.

Tento pastor bol jedným z deviatich ľudí, zabitých minulý týždeň pri masakre v charlestonskom kostole Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #legalizácia #Biely dom #homosexuálne manželstvá
Flowers