Požiar v zábavnom parku v Taiwane má prvú obeť

Dvadsaťročná žena podľahla v pondelok zraneniam, ktoré utrpela pri požiari v zábavnom akvaparku na Taiwane. Taiwanská tlačová agentúra CNA informovala, že Li Pej-jün zomrela v pondelok ráno v nemocnici, kam ju priviezli s popáleninami pokrývajúcimi 90 percent jej tela.

29.06.2015 16:52
debata

Na koncerte vo vodnom parku Formosa v Novom Tchaj-peji vybuchol horľavý farebný prášok, ktorý ako mnohofarebný „sneh“ dopadal počas tancovania na polonahé telá účastníkov – väčšina z nich bola v plavkách. Pri požiari utrpelo zranenia, prevažne popáleniny, 499 ľudí, vyše 200 z nich vážne.

Podľa matky zosnulej sa dcéra dostala do nemocnice až po ôsmich hodinách od vypuknutia požiaru, pretože ju viaceré nemocnice predtým odmietli prijať z dôvodu plných kapacít po nehode. Napísal to denník Apple Daily. Uviedol, že Li išla na koncert s 12-ročným bratom, ktorý tiež utrpel vážne popáleniny a zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti v Tchaj-peji v malej nemocnici, ktorá nemá popáleninové centrum.

„Prišla som o dcéru. Prosím, pomôžte mi dostať môjho syna na lôžko vo väčšej nemocnici,“ citovali noviny zlomenú matku. Iná nemocnica, China Medical University Hospital, informovala o kritickom stave štyroch svojich pacientov, ktorí majú popáleniny na 50 až 90 percentách tela. CNA uviedla, že ide o mladých ľudí vo veku 18 až 22 rokov, ktorí súčasne bojujú so zápalom pľúc, pretože sa nadýchali splodín horenia.

„Pre pacientov, ktorí utrpeli vážne popáleniny, je skutočnou výzvou prekonať v nadchádzajúcich dňoch infekciu,“ povedal starosta Tchaj-peja. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že zranenia utrpelo 499 ľudí a 211 z nich sa nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti v 49 taiwanských nemocniciach.

Taiwanská vláda oznámila, že ministerstvo zdravotníctva začalo koordinovať zdroje pre transplantácie kože a ďalšie naliehavo potrebné lekárske zásoby a má dostatočné zdroje pre následnú liečbu. Ministerstvo požiadalo štyri lekárske centrá o poskytnutie kože od darcov na naliehavé operácie.

Vláda informovala, že pomôže obetiam s následnou zdravotnou starostlivosťou, školským vzdelaním a zamestnaním sa. Potvrdila, že medzi zranenými je 205 študentov zo 71 škôl. Podľa vyjadrenia úradov predbežné vyšetrovanie ukázalo, že organizátori sprejovali farebný prášok na ľudí v blízkosti pódia, kde vznikol požiar.

„Vyšetrovatelia budú vedieť čoskoro odpovedať na to, či požiar spôsobila cigareta, osvetlenie či iný ľahko zápalný materiál,“ povedal pre agentúru DPA hovorca samosprávy Nového Tchaj-peja, Lin Ťie-jou. Zábavný park v pondelok oznámil, že daruje 100 miliónov taiwanských dolárov (2,88 mil. eur) na zriadenie fondu na podporu zranených.

debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #popáleniny #obeť #Taiwan #zábavný park