Ruská prokuratúra skúma zákonnosť uznania nezávislosti pobaltských republík

30.06.2015 22:31

Generálna prokuratúra Ruskej federácie na základe konkrétneho podnetu dvoch poslancov vládneho Jednotného Ruska preskúma, či bolo zákonné rozhodnutie niekdajších sovietskych úradov z roku 1991, ktorým uznali vystúpenie Lotyšska, Litvy a Estónska z bývalého ZSSR.

V Moskve v utorok oficiálne potvrdili túto informáciu, uviedli francúzske médiá. Hovorca prokuratúry bez ďalších podrobnosti konštatoval, že skúmanie podnetu prebieha v súlade s platnou legislatívou krajiny.

Obaja iniciátori v polovici júna informovali, že v liste adresovanom ruskému generálnemu prokurátorovi Jurijovi Čajkovi požiadali o preskúmanie predmetných sovietskych krokov, ktoré podľa podnetu spôsobili suverenite, jej obranyschopnosti a národnej bezpečnosti škody mimoriadneho rozsahu.

Podnet sa opiera o fakt, že vtedajšia štátna rada uznala 6. septembra 1991 nezávislosť troch pobaltských republík vyhlásenú asi o rok skôr bez toho, aby iniciovala adekvátnu novelu ústavy ZSSR. Šéf litovskej diplomacie Linas Linkevičius označil konanie ruskej generálnej prokuratúry za „provokáciu“.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na otázku novinárov vo Viedni uviedol, že o podnete nevie. Podľa vlastných slov nepočul o tom nikoho hovoriť. „Viem jednu vec, že s pobaltskými štátmi máme diplomatické vzťahy,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prokuratúra #Rusko #uznanie #Pobaltie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku