Prvý Kolumbijčan zomrel pomocou eutanázie s podporou vlády

Sedemdesiatdeväťročný muž trpiaci neliečiteľnou rakovinou hrtana sa stal prvým Kolumbijčanom, ktorý legálne zomrel pomocou eutanázie s plnou podporou vlády. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

04.07.2015 10:02
debata (2)

Ovidio González zomrel v piatok v západokolum­bijskom meste Pereira po dlhých týždňoch sporov s lekármi a správcami nemocnice, ktoré sa týkali nariadenia ministerstva zdravotníctva. Toto nariadenie prikazovalo klinikám vykonať eutanáziu, ak o ňu žiadajú smrteľne chorí pacienti.

Rozhodnutie ústavného súdu spred 17 rokov znamenalo, že Kolumbia sa stala prvou a jedinou krajinou v Latinskej Amerike a jednou z mála na svete, kde je eutanázia povolená. Lenže Kongres nikdy neschválil zákony, ktoré by presne stanovovali inštrukcie pre vykonanie tejto procedúry, ako to nariadil najvyšší súd. A v apríli zasiahlo do situácie ministerstvo zdravotníctva, ktoré vydalo nariadenie s regulujúcimi smernicami pre poisťovne a nemocnice.

Náboženské združenia a mnohých lekárov to nahnevalo a konzervatívny generálny inšpektor Kolumbie sa pokúšal zablokovať uplatnenie nových smerníc v praxi, ktoré vyžadujú od všetkých nemocníc vytvoriť lekársku komisiu na posúdenie pacientovej žiadosti o eutanáziu. Rímskokatolícka cirkev sa vyhrážala zatvorením desiatok nemocníc, ktoré v krajine vedie, ak od nej budú žiadať vykonanie eutanázií.

González je prvým človekom, ktorý zomrel pomocou eutanázie v súlade s vládnym nariadením. Až doteraz väčšinu asistovaných samovrážd vykonávali lekári u pacientov doma a viac-menej v utajení, keďže vládla právne nevyjasnená situácia.

Gonzálezovi pomáhal v jeho zápase o eutanáziu jeho syn Julio César González, karikaturista pracujúci pre najpredávanejší denník El Tiempo. González, ktorého umelecký pseudonym je „Matador“ alebo „Zabijak“, sa s otcom rozlúčil piatkovou karikatúrou, na ktorej sa zubatá s kosou v ruke pýta jeho otca, prečo má zbalené kufre.

„Umieram túžbou po cestovaní,“ odpovedá jeho otec s kuframi v ruke.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kolumbia #eutanázia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy