Tunisko chce chrániť turistov, strážiť ich bude 100-tisíc vojakov a policajtov

Tuniská vláda rozmiestnila 100-tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí majú chrániť krajinu a zabrániť ďalším teroristickým útokom. Asi 3-tisíc z nich majú za úlohu chrániť pláže, hotely a archeologické pamiatky. Tunisko tak reaguje na atentát, pri ktorom útočník 26. júna zastrelil na pláži v Súse 38 ľudí.

11.07.2015 16:20
Tunisko, turisti Foto:
Turisti vo veľkom opúšťajú Tunisko, majú strach z ďalších teroristických útokov.
debata (7)

Britské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok varovalo svojich občanov, že v Tunisku hrozia ďalšie teroristické útoky a odporučilo im, aby odtiaľ odišli. Podobnú výzvu adresovali svojim občanom Írsko a Dánsko. Šéf britskej diplomacie Philip Hammond povedal, že o žiadnej konkrétnej a bezprostrednej hrozbe nevie, nové odporučanie je podľa neho napriek tomu na mieste.

Hovorca tuniskej vlády v sobotu uviedol, že jeho krajina britskému kroku nerozumie, zároveň Tunisko však rozhodnutie Londýna mrzí. Ako dodal, v rámci sprísnených bezpečnsotných opatrení rozmiestnili po celej krajine viac ako 100-tisíc príslušníkov polície, národnej gardy i armády. Na turistami obľúbených miestach sa ich počet zdvojnásobil na tritisíc.

Útok v Súse spáchal 23-ročný Sajfaddin Rizkí, ktorý podľa vyšetrovateľ prešiel výcvikovým táborom radikálov v Líbyi. Jeho obeťami sa stali výlučne zahraniční turisti: okrem 30 Britov prišli o život aj traja Íri, dvaja Nemci a po jednom občania Belgicka, Portugalska a Ruska. Atentátnik zranil ďalších 40 ľudí, potom ho zastrelila polícia.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Tunisko #teroristický útok #cestovný ruch