Donald Trump mal na Twitteri fotku s vojakmi v uniformách SS

Kampaň kontroverzného republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa poznamenal ďalší škandál. Na jeho účte na Twitteri sa objavila fotografia s americkou vlajkou, na ktorej pozadí sa okrem podobizne spomínaného miliardárskeho realitného magnáta rysujú pravdepodobne aj pochodujúce vojaci v nacistických uniformách.

15.07.2015 14:11
Donald Trump Foto: ,
Donald Trump.
debata (6)

Vedenie Trumpovej kampane to označilo za chybu jedného z neskúsených zamestnancov a príspevok z Twitteru stiahlo. Trump patrí k favoritom republikánskych primárok; podľa nového prieskumu verejnej mienky vedie s podporou 17 percent voličov pred niekdajším floridským guvernérom Jebom Bushom, ktorý má 14-percentnú podporu.

Donald Trump vyvolal vlnu negatívnych reakcií hneď svojím prejavom v polovici júna, v ktorom potvrdil, že bude budúci rok kandidovať na amerického prezidenta. Počas svojho príhovoru totiž obvinil Mexiko, že do USA posiela mužov, ktorí v Spojených štátoch znásilňujú ženy, a ďalších zločincov. „Dovážajú drogy, zaťahujú do krajiny zločinnosť, sú to násilníci, domnievam sa, že niektorí z nich sú dobrí, ale hovorím s pohraničnou strážou a tí mi hovoria, čo sa k nám dostane za ľudí,“ uviedol vtedy Trump. Dodal, že v prípade svojho víťazstva vo voľbách má v pláne na hranici s Mexikom postaviť veľký múr.

Najnovšie šokoval Trump svojich 3,2 milióna sledujúcich na Twitteri utorkovým odkazom. Zverejnil snímku s americkou vlajkou, ktorá je prekrytá jeho portrétom, stodolarovými bankovkami, záberom na Biely dom a pochodujúcimi vojakmi. Vlajku sprevádza slogan: „Potrebujeme ozajstné vedenie. Potrebujeme výsledky. Nech začne Amerika zase fungovať!“

Po podrobnejšom preskúmaní fotografie sa však ukázalo, že pochodujúci vojaci majú na pažiach ríšsku orlicu a minimálne jeden z vojakov má podľa expertov uniformu s maskáčovým vzorom používaným nacistami. Britský denník The Guardian uviedol, že sa jedná o snímku bežne prístupnú na internete, na ktorom nie sú skutoční vojaci oddielov SS, ale skupina mužov oblečená do ich uniforiem.

Vedenie Trumpovej kampane tweet následne odstránilo a vinu zvalilo na „mladého stážistu“, ktorý sa za údajný omyl ospravedlnil.

V rovnakom čase, ako sa na Twitteri objavila kontroverzná fotografia, publikoval denník USA Today najnovšie prieskum verejnej mienky, podľa ktorého je Trump na čele 15 republikánskych kandidátov. Podľa prieskumu si Trump od júna polepšil o šesť percentuálnych bodov a teraz ho podporuje 17 percent respondentov. 14 percent opýtaných stojí za bývalým guvernérom Floridy Jebom Bushom, tretí je guvernér štátu Wisconsin Scott Walker s osempercentnou podporou.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump