Fio bankaFio banka

Balkánska teroristická hrozba má viacero podôb

Časť Prištiny zostala pred niekoľkými dňami bez pitnej vody. Kosovské úrady zastavili jej dodávky pre desaťtisíce ľudí. Obávali sa totiž, že umelo vytvorené jazero, ktoré Prištinu vodou zásobuje, sa pokúsil niekto otráviť. Polícia v súvislosti s možným plánom zatkla minulý víkend piatich ľudí. Agentúra Reuters uviedla, že dvaja zo zadržaných už boli úradom známi, lebo sa pokúšali vycestovať do Sýrie. V ich autách našli muníciu a propagačné materiály Islamského štátu (ISIL).

17.07.2015 20:00
debata (30)

Vzorky vody neodhalili žiadny problém. Kosovské úrady však boli obozretné aj pre video, ktoré sa podľa Reuters len nedávno začalo šíriť po internete. "Ak môžete, vezmite jed a dajte ho do jedál a nápojov. Zabite ich, otrávte, zabite ich, kdekoľvek ste,“ vyzýva na nahrávke muž, ktorý je údajne z Kosova a pridal sa k ISIL.

Teroristická propaganda

Video ukazuje silu propagandy teroristov. Podobne ako zverejnená mapa, podľa ktorej má byť Balkán, ale aj Maďarsko, súčasťou kalifátu Islamského štátu. Podľa odhadov z Balkánu sa k ISIL či Al-Kajdá pridalo v Sýrii a v Iraku už viac ako 900 ľudí. Najviac z Bosny a Hercegoviny (okolo 380) a Kosova (220).

Prečítajte si glosu Mariána Repu: Zastrašovanie

Analytici sa nezhodujú v tom, aká vážna je teroristická hrozba na Balkáne. Upozorňujú však, že má viacero podôb. Islamisti bojovali na území bývalej Juhoslávie už počas vojen v 90. rokoch. Do oblasti tiež postupne začali prúdiť peniaze z Blízkeho východu, najmä zo Saudskej Arábie, ktorá podporuje wahábizmus, teda veľmi prísny výklad islamu.

"Stredný a Západný Balkán má už vytvorené potrebné podhubie, aby prijal džihádistov z Islamského štátu,“ reagoval pre Pravdu Ioannis Michaletos, grécky odborník z Inštitútu pre bezpečnosť a obranné analýzy. "Už od 90. rokov v regióne pôsobili viaceré extrémistické bunky a skupiny.

Teraz sme svedkami toho, že do Sýrie a Iraku odišiel z Balkánu značný počet ľudí. Miesta, kde sa radikálom môže dariť, sú v centrálnej Bosne, srbskom Sandžaku, Kosove a menšie skupiny sú aj z Albánska či južného Bulharska,“ povedal Michaletos.

V roku 2010 zaútočil radikál Haris Čauševič na policajnú stanicu v bosnianskom meste Bugojno. Pri odpálení bomby zahynul jeden policajt. Podobný útok spáchal v apríli 2015 Nerdin Ibrič vo Zvorniku v Republike srbskej (jedna časť federácie Bosny a Hercegoviny, pozn. red.) Napadol policajnú stanicu a zastrelil jedného dôstojníka.

Malá, ale dlhodobá hrozba

"Hrozba džihádizmu však niekedy môže slúžiť najmä na vystrašenie obyvateľstva. Útoky v Bugojne a vo Zvorniku sú označované za islamistické, ale vedie sa o tom debata. Politický islam zostáva na Balkáne veľmi obmedzenou silou a netreba si ho zamieňať s etnickým nacionalizmom medzi moslimskými skupinami,“ vysvetľuje Andrew MacDowall, analytik a novinár, ktorý sa zameriava na východnú Európu.

"Čo sa týka násilia spojeného s islamom, tak to má v regióne len minimálnu podporu. Faktom však je, že aj malá skupina, ktorej členovia majú neraz vojenské skúsenosti, môže byť dlhodobou, hoci nie výraznou hrozbou,“ uviedol pre Pravdu MacDowall, ktorý sídli v Belehrade.

Podľa analytika problém na Balkáne zhoršujú sociálne faktory, ako je vysoká nezamestnanosť mladých, a tiež slabá koordinácia medzi bezpečnostnými zložkami a tajnými službami jednotlivých štátov. Experti pripomínajú aj možnosť, že balkánski navrátilci zo Sýrie či z Iraku spáchajú nejaký útok.

"Do veľkej miery sa dá povedať, že teroristická hrozba v regióne je podobná tomu, čo vidíme v západnej Európe. Tam sa udialo niekoľko teroristických útokov,“ povedal pre Pravdu Marko Prelec z Výskumnej skupiny pre balkánsku politiku v Prištine. "Osobitným problémom by bolo preniknutie extrémistov do bezpečnostných zložiek v balkánskych krajinách. Narobilo by to obrovské škody.

Existuje tiež riziko prepojenia džihádizmu s nevyriešenými nacionalistickými otázkami. Prívržencov islamistov nie je v regióne veľa. Keby však zaútočili na Srbov v Kosove, Chorvátov v Bosne alebo by rozpútali niečo v Macedónsku, mohlo by to viesť k násiliu veľkých rozmerov,“ varoval Prelec.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 30 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Islamský štát #teroristická hrozba