Miliardár Trump vedie. Prezidentom nebude

Realitný magnát Donald Trump poskočil na čelo peletónu republikánskych kandidátov. Kontroverzného miliardára a televíznu celebritu by podľa prieskumu televízie ABC a denníka Washington Post volilo 24 percent opýtaných.

22.07.2015 08:43
Donald Trump Foto:
Donald Trump
debata (1)
Na druhom mieste je s 13 percentami guvernér Wisconsinu Scott Walker. Až tretí, s 12 percentami, je Jeb Bush, ktorý je pokladaný za jedného z hlavných kandidátov na zisk prezidentskej nominácie v Republikánskej strane.

Trumpova popularita v posledných týždňoch poskočila a je potrebné s ním rátať. Podľa odborníkov je však prakticky vylúčené, aby ho republikáni na budúci rok vyslali do boja o Biely dom. "Možnosť takéhoto scenára je blízka nule. Trump však bude hlasným a viditeľným kandidátom,“ reagoval pre Pravdu politológ Steven Greene zo Severokarolínskej univerzity.

Keby Trump aj získal náhodou v primárkach republikánsku nomináciu, jeho šanca stať sa americkým prezidentom je úplne mizivá. Podľa priemeru posledných štyroch zverejnených prieskumov by ho v prezidentských voľbách v novembri 2016 o 19 percent porazila Hillary Clintonová. Práve bývalá šéfka americkej diplomacie bude s najväčšou pravdepodobnosťou nominantkou Demokratickej sta­ny.

Doteraz Trump ťažil z kontroverzného prístupu, keď rozdáva rany napravo aj naľavo. Prakticky všetkých mexických imigrantov označil za kriminálnikov, či povedal, že by dobre zvládol ruského prezidenta Vladimira Putina. Cez víkend sa pustil do bývalého republikánskeho prezidentského nominanta Johna McCaina. Uťahoval si z jeho zajatia počas vietnamskej vojny. "Je to vojnový hrdina, lebo ho chytili. Mám rád ľudí, ktorých nezajali,“ vyhlásil Trump. McCain strávil vo vietnamskom väzení viac ako päť rokov. Odmietol prepustenie, žiadal, aby domov mohli odísť aj ostatní vojaci. Trump získal počas vietnamskej vojny niekoľko odkladov zo študijných a zdravotných dôvodov.

Po urážkach McCaina sa do miliardára pustili prakticky všetci jeho stranícki kolegovia. Viacerí označili Trumpa za nehodného úradu amerického prezidenta. Uvidí sa, aký to bude mať vplyv na ďalšie prieskumy. Spomenutý, v ktorom Trump vedie, sa konal ešte pred incidentom s McCainom.

"Ako sa Trump zjavil, tak aj zmizne. Niektorým ľuďom sa páči, že rozpráva otvorene, hoci hovorí nezodpovedné veci, len aby si získal pozornosť. Američania však nezvolia prezidenta, ktorý sa len predvádza,“ povedal pre Pravdu expert na politiku a komunikáciu Richard Benedetto z Americkej univerzity vo Washingtone.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump