Čína starne, mení politiku jedného dieťaťa

Čína v dohľadnom čase zmení doteraz presadzovanú politiku, keď jedna rodina mohla mať len jedno dieťa, na nový model rodiny s dvoma deťmi. Podľa agentúry DPA o tom informoval denník China Business News, ktorý sa odvolal na nemenovaný zdroj z vládnej komisie pre zdravie národa a plánované rodičovstvo.

23.07.2015 11:14
dieťa, mobil, iPhone, selfie, moslimka, islam,... Foto: ,
Čínska politika jedného dieťaťa spôsobila, že v krajine vyrástla generácia jedináčikov, ale aj nerovnomerné rozloženie populácie, v ktorej sa nemá kto postarať o starších ľudí. (Ilustračné foto)
debata (11)

Vládne nariadenie o tom, že páry budú môcť mať dve deti, by podľa tohto zdroja mali zverejniť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku. Pilotne tento návrh platí v provincii Šan-si.

Podľa DPA iné vládne zdroje prijatie nových pravidiel rodinnej politiky v Číne zatiaľ nepotvrdili. Ak by však k nim došlo, bola by to druhá významná zmena v priebehu dvoch rokov, ktorá sa týka politiky zavedenej v roku 1979 na riešenie sociálnych, ekonomických a environmentálnych problémov krajiny.

Čínska vláda, ktorá sa snaží riešiť problém so starnutím, poklesom pracovných síl a rastúcou nerovnosťou počtu mužov a žien, bola pred takmer dvoma rokmi nútená povoliť niektorým rodičovským párom, aby mali aj druhé dieťa. Povolenie by sa malo týkať spolu 11 miliónov párov, ale vlani túto možnosť využil len milión párov, čo je polovica očakávaného počtu.

Vplyvná Čínska akadémia spoločenských vied pritom ešte minulý rok upozornila, že zmena podpory politiky dvoch detí v rodine je nutná ako reakcia na znižujúcu sa pôrodnosť v krajine.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #plánované rodičovstvo