Rath je rád, že zrušili trest smrti

"V každom prípade sa odvolám. Celé je to exemplárne divadlo, so spravodlivosťou to nemá nič spoločné,“ reagoval v SMS správe pre ČT ešte počas štvrtkového vyhlásenia trestu za korupciu David Rath, jeden z hlavných aktérov korupčného škandálu.

23.07.2015 12:57 , aktualizované: 24.07.2015 08:05
debata (18)
Na archívnej snímke zatiaľ neprávoplatne... Foto: Profimedia
David Rath, Rath, korupcia, súd Na archívnej snímke zatiaľ neprávoplatne odsúdený bývalý hajtman, exposlanec a niekdajší člen ČSSD David Rath.

Krajský súd v Prahe odsúdil niekdajšieho hajtman na 8,5 roka nepodmienečne a prepadnutie v prospech štátu 8 miliónov korún, ktoré polícia našla v Rathovom dome v Hostivici, ďalších 7 miliónov zo škatule od vína, 5 miliónov z účtu Rathovho advokáta Adama Černého a zhabaných 44-tisíc eur. Prokurátor však navrhoval prepadnutie celého majetku. Samotný zisk z korupcie vyniesol na úplatkoch len Rathovi, podľa súdu, až 22 miliónov korún (812-tisíc eur).

Spoluobžalovaná slovenská podnikateľka Lucia Novanská dostala vo štvrtok trest päť rokov za mrežami a peňažný trest vo výške pol milióna korún (viac ako 18¤500 eur). Podľa obžaloby organizovala zmanipulované objednávky. Zvyšných deväť obžalovaných odsúdil senát krajského súdu rovnako zatiaľ nie právoplatne ešte v apríli tohto roka.

"Nejde o exemplárny trest. Doktorovi Rathovi hrozil vyšší trest, ale nakoniec to bolo v polovici trestnej sadzby,“ povedal sudca Pacovský po vynesení rozsudku. Podľa neho v prospech Ratha hrala jeho doterajšia bezúhonnosť.

Rathov vzostup

Rath sa začal angažovať už začiatkom 90. rokov. Ako tzv. salónny rebel sa vtedy z komunistickej rodiny nemajúc rád komunistov vrhol do spoluzakladania ODS vedenej Václavom Klausom. Jeho obdiv k nemu vydržal do roku 1994, aby následne založil Lekársky odborový klub. Z Ratha sa stal „príťažlivý chlapec pre slečny, čo majú rady rebelov“. Stal sa z neho bojovník. Túto vlastnosť ešte veľakrát využil a rozvinul počas kariéry poslanca, keď obhajoval svoje politické kroky. Bojovnosť mu pomohla aj pri ovládnutí Českej lekárskej komory.

Václava Klausa vymenil za Miloša Zemana. Ten bol dôvodom, prečo sa mladý lekár začal prikláňať k ČSSD a pomáhal jej. Vyvrcholením jeho pragmatického ideového obratu sa stal rok 2005, keď si sadol do kresla ministra zdravotníctva vo vláde Jiřího Paroubka. Veľmi rýchle využil rétorické nadanie, ktoré prepojil so svojou charakteristikou „socanského bitkára“.

Zrod významného sociálnodemokra­tického politika – ministra, poslanca a následne i hajtmana – bol dokonaný. Výborná kariéra vedúca k čoraz suverénnejšiemu a neohrozenejšiemu vystupovaniu. Nie nadarmo Stredočeský kraj pejoratívne označovali ako „Republika Rath.“

Zdroj: iDnes

„Priťažilo mu však, že uskutočnil viacero skutkov a že bol jednou z kľúčových postáv, páchateľom prerokovávanej trestnej činnosti,“ dodal sudca s tým, že priťažujúca bola aj miera organizovanosti a sofistikovanosti a to, že bol jedným z hlavných príjemcov úplatkov.

„Ešte šťastie, že zrušili trest smrti,“ reagoval popoludní po vynesení rozsudku Rath na ním zvolanej tlačovej konferencii v Hostivici, kde býva a má svoju ordináciu. Zároveň potvrdil, že nebude meniť svoju advokátku.

Ostro sledovaný proces s Davidom Rathom trval dva roky. Rokovalo sa takmer 100 dní a senát vypočul 94 svedkov, sudca musel prečítať nahlas 1¤500 strán textu, prísediaci takmer 500… Všetko sa týkalo organizovanej skupiny, v ktorej Rath určite neťahal za kratší koniec.

Obžaloba vinila bývalého významného politika známeho rečníckymi vystúpeniami v snemovni z ovplyvňovania verejných zákaziek týkajúcich sa opráv budov a modernizácie nemocníc v Stredočeskom kra­ji.

Konkrétne išlo o opravu zámku v Buštěhrade a vybavenie nemocníc v Kladne, Kolíne a Mladej Boleslavi. Podľa prokurátora Jiráta mali obchodné súťaže vopred vybraného víťaza, čo v prepočte na koruny znamenalo pre organizátorov korupcie zisk desiatok miliónov korún.

Rathova kauza nemá, čo sa týka rozsahu, obdobu v Česku. Korupčné prípady síce existovali, ale neboli také rozsiahle a nebolo počas nich vypočutých ani toľko svedkov.

Z hlavných udalostí v prípade korupcie

2012

 • 14. mája – Poslanca ČSSD a stredočeského hajtmana Ratha, ktorý mal pri sebe sedem miliónov korún (viac ako 258-tisíc eur) zadržala polícia.
 • 15. mája – Štátna zástupkyňa oznámila, že Ratha obvinili z prijatia úplatku za zmanipulovanie zákazky na opravu Buštěhradského zám­ku.
 • 16. mája – Súd poslal Ratha do väzby. Poslanec rezignoval na funkciu krajského zástupcu, a tým aj na post hajtmana, a vystúpil z ČSSD. Poslanecký mandát si ponechal.
 • 20. augusta – Súd určil Rathovi kauciu vo výške 14 miliónov korún (viac ako 516-tisíc eur) za prepustenie z väzenia. Nadriadený súd rozhodnutie zrušil.

2013

 • 1. marca – polícia navrhla obžalovať Ratha a ďalších desať osôb.
 • 5. apríla – Štátny zástupca podal obžalobu na Ratha a desať spoluobžalovaných.
 • 7. augusta – Prípadom sa začal zaoberať Krajský súd v Prahe. Jediná sa ku korupcii priznala podnikateľka Ivana Salačová.
 • 27. septembra – Obžalovanú Pancovú prepustili z väzby.
 • 5. novembra – Najvyšší súd rozhodol o pokračovaní trestného stíhania Ratha, ktorý už nemal poslaneckú imunitu.
 • 11. novembra – Vrchný súd prepustil Ratha z väzby.

2014

 • 2. januára – Ústavný súd rozhodol o porušení Rathových základných práv, keď predlžoval jeho väzbu. Na jar 2015 ho odškodnili sumou 19 421 korún (skoro 717 eur).

2015

 • 7. apríla – Krajský súd v Prahe vyniesol neprávoplatný rozsudok nad deviatimi obžalovanými. Kateřinu a Petra Kottovcov, ktorých sudca charakterizoval ako organizátorov korupcie, odsúdil na 7,5 roka. Ostatní dostali menej alebo len podmienečný trest.
 • 13. mája – Žalobca navrhol Rathovi trest za údajnú korupciu najmenej deväť rokov za mrežami a prepadnutie majetku.
 • 15. mája – Rath vypovedal plnú moc svojim obhajcom.
 • 15. júla – Rath po troch dňoch ukončil záverečnú reč.
 • 23. júla – Súd vyniesol zatiaľ neprávoplatný rozsudok, podľa ktorého si Rath odsedí 8,5 roka za mrežami.

Pôvodný článok z agentúr bol nahradený článok z denníka Pravda

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Česko #David Rath