Francúzsky poslanec obhajoval krymské referendum

Vlaňajšie referendum na Kryme o pripojení polostrova k Rusku umožnilo vyhnúť sa ukrajinskému scenáru, konštatoval vo štvrtok francúzsky poslanec Thierry Mariani, vedúci delegácie členov francúzskeho parlamentu, ktorá navštívila Krym.

24.07.2015 07:22
debata (81)

Mariani povedal, že pred dvoma mesiacmi navštívil vojnou zmietaný Donbas na východe Ukrajiny. „S hrôzou som sledoval skazu a ľudské utrpenie,“ uviedol v Simferopole na schôdzke s predsedom krymského zákonodarného zboru Vladimirom Konstantinovom.

Podľa agentúry TASS Mariani vyhlásil, že Krym by postihol rovnaký osud ako Doneck a Slovjansk, ak by krymský parlament nevypísal referendum. „Vítame odvahu krymského parlamentu, ktorý urobil toto rozhodnutie napriek zložitej situácii a veľkému nebezpečenstvu ďalšej eskalácie napätia,“ uviedol.

Mariani sa vyjadril aj k protiruským sankciám. „Keďže Spojené štáty rušia sankcie uvalené voči Kube, nevidím dôvod, prečo by Európa mala zachovávať sankcie voči Rusku,“ povedal poslanec. Mariani zopakoval, že účelom návštevy francúzskej delegácie na Kryme je získať informácie z prvej ruky o tom, čo sa na polostrove deje. „Nevidím žiadny dôvod na paniku,“ vysvetlil.

„Naša delegácia sa skladá zo zástupcov ľavicových i pravicových strán. Ale bez ohľadu na naše politické orientácie sa riadime názormi Charlesa de Gaulla, ktorý bol presvedčený, že vôľa ľudu je nadovšetko,“ dodal Mariani.

Podľa ruských médií desať členov francúzskeho Národného zhromaždenia a Senátu pricestovalo na dvojdňovú návštevu Krymu 23. júla. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v stredu pobúrenie zo správ o plánovanej ceste členov francúzskeho parlamentu na Krym a varovalo pred dôsledkami.

Podľa ministerstva ide o nezodpovedný krok a nerešpektovanie ukrajinských zákonov a politiky Paríža a Európskej únie o neuznaní „ilegálnej okupácie“ Krymu Ruskom. Návšteva rozhnevala aj vládu v Paríži. „Veľmi to ľutujeme. Takáto cesta na Krym je v skutočnosti porušením medzinárodného práva,“ uviedol podľa agentúry DPA hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí s tým, že ide o osobnú iniciatívu politikov.

Mariani pred cestou poukázal na to, že pôjde o neoficiálnu cestu. „V týchto časoch musíme udržiavať dialóg s našimi ruskými priateľmi,“ povedal pre denník Le Monde. „Nehovoríme ani v mene vlády, ani v mene Národného zhromaždenia,“ zdôraznil.

Cesta francúzskych zákonodarcov do Ruska, v rámci ktorej navštívia aj polostrov Krym, obráti novú stranu v rusko-európskom dialógu o krymskej otázke, konštatoval ešte v utorok Leonid Sluckij, predseda výboru Štátnej dumy Ruskej federácie pre vzťahy s krajinami Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), eurázijskú integráciu a styky s krajanmi, ktorý francúzsku delegáciu sprevádza.

81 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #referendum o Kryme #kríza na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy