Turecko zaútočilo na kurdských militantov v Iraku

Turecké bojové lietadlá v noci z piatka na sobotu znovu zaútočili na pozície Islamského štátu v Sýrii a zasiahli aj tábory militantov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) v severnom Iraku.

25.07.2015 09:53 , aktualizované: 21:19
debata (17)

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na turecké médiá.

Oficiálne miesta zatiaľ nepotvrdili informáciu tureckých médií o útoku v severnom Iraku. Išlo by o prvý ozbrojený zásah voči Kurdom v Iraku od mierovej dohody medzi Ankarou a PKK z roku 2013.

Turecká súkromná agentúra Dogan informovala, že turecké lietadlá zaútočili proti kurdským výcvikovým zariadeniam a protilietadlovým batériám v Iraku.

Napätie medzi Kurdmi a tureckou vládou vzrástlo po samovražednom bombovom atentáte v meste Suruč na juhovýchode Turecka, ktorý si vyžiadal 32 životov. Z útoku sú obviňovaní militanti z Islamského štátu. Kurdi zase obviňujú tureckú vládu, že je voči IS vlažná.

Po atentáte došlo k niekoľkým útokom na tureckých policajtov. PKK sa prihlásila k zabitiu dvoch policajtov neďaleko mesta Sanliurfa, ktoré obývajú prevažne Kurdi.

Turecko začalo útočiť na pozície IS po atentáte v Suruči a útoku islamských radikálov na tureckého vojaka, ktorý incident neprežil.

Podľa informácií agentúry DPA nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová privítala letecké útoky Turecka proti Islamskému štátu. „Je dôležité, že sa proti teroru IS angažujú aj štáty regiónu,“ uviedla nemecká ministerka.

Kurdská samospráva vyzýva Turecko na zastavenie náletov

Prezident irackej autonómnej oblasti Kurdistan vyzval susedné Turecko, aby zastavilo svoje nálety na pozície PKK v Iraku. Podľa agentúry DPA o tom informoval internetový portál BasNews prinášajúci správy z kurdského regiónu.

Podľa citovaných zdrojov sa kurdistanský prezident Masúd Barzání skontaktoval s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom, pričom naliehal na Ankaru a PKK, aby svoje spory naďalej riešili prostredníctvom rokovaní. V Turecku zakázaná PKK, ktorá dlhé roky bojovala za vytvorenie samostatného kurdského štátu, medzitým vyhlásila, že prímerie z marca 2013 po náletoch v severnom Iraku „nemá význam“ ďalej dodržiavať.

Davutoglu vyhlásil, že cezhraničné vojenské zásahy budú pokračovať dovtedy, kým bude Turecko čeliť ohrozeniu. Podľa DPA premiér taktiež naznačil, že nálety proti PKK v Iraku armáda uskutočňuje so súhlasom Barzáního.

Turecká polícia použila proti demonštrantom v Ankare vodné delo

Turecká polícia použila vodné delo a slzotvorný plyn v snahe rozptýliť dav približne 1000 demonštrantov, ktorí sa zhromaždili v hlavnom meste Ankara na protest proti vojenským zásahom v Sýrii a severnom Iraku. Informoval o tom kameraman agentúry Reuters.

Úrady už predtým oznámili, že nepovolia plánovaný mierový pochod v Istanbule, ktorý sa mal konať v nedeľu. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť a premávku.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Turecko