Orbán: Plot proti migrantom bude hotový do konca augusta

Zábrany na potlačenie ilegálnej migračnej vlny na juhu Maďarska budú hotové do 31. augusta, vyhlásil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rumunskom meste Baile Tušnad na 26. letnej univerzite Maďarov.

25.07.2015 13:12, aktualizované: 18:23
Viktor Orbán, Fidesz, Maďarsko Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (150)
Zábrany na potlačenie ilegálnej migračnej vlny na juhu Maďarska budú hotové do 31. augusta, vyhlásil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rumunskom meste Baile Tušnad na 26. letnej univerzite Maďarov.

Podľa agentúry MTI premiér povedal, že na základe doterajších skúseností po vytvorení takýchto prekážok klesne počet ilegálnych prekročení hraníc na šestinu až sedminu. „Od tohto opatrenia očakávam výrazné zlepšenie,“ dodal Orbán.

Vláda schválila technické riešenie, avšak upravila termín realizácie projektu, povedal predseda vlády s tým, že na plote budú obrovské nápisy, ktoré ukážu „všetkým záujemcom“ správny smer.

Maďarská vláda 21. júla rozhodla, že na hranici so Srbskom postavia dva druhy zábran proti migrantom. Na ľahko prechodných úsekoch bude plot vysoký takmer štyri metre.

Účelom dočasného plota je potlačiť ilegálnu vlnu migrácie na 175-kilometrovom úseku hranice so Srbskom, odkiaľ prichádza drvivá väčšina migrantov. Pôvodný termín dokončenia výstavby zábran bol koniec novembra.

V tomto roku ilegálne vstúpilo na územie Maďarska už vyše 86 000 ľudí, z nich 99 percent zo srbského územia.

Orbán vyjadril obavy z toho, či Európa zostane Európanom

Maďari by chceli žiť v Európe, ktorá by patrila Európanom, vyhlásil Orbán. Podľa agentúry MTI premiér v súvislosti s prebiehajúcou migráciou, ktorú označil za novodobé sťahovanie národov, vyjadril názor, že naozaj vážna hrozba pre Európu neprichádza z vojnových oblastí, ale z „hĺbok Afriky“.

„Novodobé sťahovanie národov je výsledkom politických procesov,“ zdôraznil Orbán. „Otázkou už nie je, v akej Európe by chceli Maďari žiť, ale či vôbec všetko, čo nazývame Európu, bude zachované,“ povedal.

Mnohí utekajú z politických dôvodov, ale väčšina z migrantov podľa Orbána túži po európskej prosperite. Európska únia (EÚ) sa však nedokáže ubrániť, je neschopná prijať také množstvo ľudí.

„Únia bola dlho veľmi dobrou a pružnou iniciatívou s praktickými inštitúciami, avšak nadnes sa pokazila a stala ideologickou dogmou, ktorú blokujú vlastné ideológie,“ konštatoval s poznámkou, že EÚ útočí na Maďarsko kvôli jeho nezvyčajným návrhom riešení, a preto si nedokáže poradiť ani s Gréckom.

Orbán vyjadril presvedčenie, že existuje priame spojenie medzi prisťahovalectvom a terorizmom. „V obrovskej mase je nemožné vyfiltrovať teroristov,“ podotkol premiér a citoval britského premiéra Davida Camerona, podľa ktorého je tento proces potrebné zastaviť ešte v jeho počiatkoch.

Predseda vlády adresoval kritické slová aj maďarskej ľavici, ktorá podľa jeho slov v decembri roku 2004 podnecovala proti zahraničným Maďarom a teraz by s otvorenou náručou privítala utečencov. „Títo politici jednoducho nemajú radi Maďarov. Nemajú ich radi, lebo sú to Maďari,“ uzavrel Orbán.

150 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #utečenci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy