Putin v telefonáte s Netanjahuom obhajoval jadrovú dohodu s Iránom

Ruský prezident Vladimir Putin pochválil uzatvorenie dohody medzi Iránom a svetovými veľmocami. Šéf Kremľa sa k záležitosti vyjadril počas štvrtkového telefonického rozhovoru s izraelským premiérom Benjaminom Netnajahuom, informovala agentúra AP.

30.07.2015 20:00
debata (15)

Putin v telefonáte tiež Netanjahua presviedčal o tom, že táto dohoda „poskytuje spoľahlivé záruky“, že iránsky jadrový program má výhradne mierový charakter, napísal v tlačovom vyhlásení Kremeľ.

Teheránu sa pred dvoma týždňami po rokoch vyjednávania podarilo uzatvoriť so svetovými veľmocami konečné znenie dohody o kontroverznom iránskom jadrovom programe. Dohoda predpokladá obmedzenie nukleárnych ambícií islamskej republiky výmenou za stiahnutie ekonomických sankcií Západu.

Dokument sa však na druhej strane stal terčom ostrej kritiky niektorých členov republikánmi vedeného amerického Kongresu, ako aj Izraela. Premiér Netanjahu ho označil za „historický omyl“.

Putin ďalej povedal, že táto dohoda pomôže zabezpečiť obmedzenie šírenia zbraní hromadného ničenia a „bude mať pozitívny vplyv na bezpečnosť a stabilitu na Blízkom východe“.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Netanjahu #Kremeľ #Vladimir Putin #iránsky jadrový program #dohoda o jadrovom programe