Trosky na Réunione sú takmer určite z Boeingu 777

Časť lietadla, vyplavená na francúzsky ostrov Réunion v Indickom oceáne, pochádza takmer určite z Boeingu 777. Vyhlásili to vo štvrtok malajzijský predstaviteľ a leteckí odborníci.

31.07.2015 08:57
malajzia, lietadlo, MH370, ostrov, reunión Foto: ,
Úlomok, ktorý je dlhý okolo dvoch metrov, bol zrejme vztlakovou klapku krídla.
debata (2)

Nález bude zrejme prelomom v pátraní po nezvestnom lete MH370 malajzijských aerolínií.

Malajzijskí vyšetrovatelia majú dnes pricestovať na Réunion a objekt, odborníkmi na lietadlá identifikovaný ako časť krídla, potom pošlú na preskúmanie do francúzskeho vojenského laboratória neďaleko mesta Toulouse. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z francúzskej polície.

Boeing 777, jeho osudný let MH370, prevádzkovali štátne aerolínie Malaysia Airlines. Stroj zmizol vlani v marci, keď smeroval z malajzijského Kuala Lumpur do Pekingu, a predstavuje jednu z najväčších záhad v dejinách letectva. Na palube sa nachádzalo 239 cestujúcich a členov posádky.

Kus lietadla sa našiel v stredu 29. júla, keď ho vyplavilo na francúzsky sopečný ostrov Réunion s 850.000 oby­vateľmi, neďaleko Madagaskaru.

Réunion sa nachádza približne 3700 kilometrov od rozľahlého priestoru v južnej časti Indického oceánu pri západnom pobreží Austrálie, kde sa doteraz sústreďovalo pátranie po nezvestnom lietadle – malajzijský premiér Najib Razak však vyhlásil, že trosky tam mohli odniesť morské prúdy.

Experti na lietadlá si prezreli zverejnené fotografie vyplaveného objektu, ktorý je dlhý 2 až 2,5 metra. Odborníci následne uviedli, že môže ísť o flaperon – teda kombináciu krídelka a vztlakovej klapky – z odtokovej hrany krídla Boeingu 777. Televízia France 2 odvysielala snímku tohto kusa, ktorý mal na vnútrajšku vyznačený údaj „657 BB“. Zhoduje sa so šifrou v manuáli k Boeingu 777, ktorou sa označuje práve flaperon.

„Je to takmer určite flaperon z lietadla typu Boeing 777,“ uviedol pre agentúru Reuters malajzijský námestník ministra dopravy Abdul Aziz Kaprawi. Spoločnosť Boeing sa odmietla k fotografiám vyjadriť.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Boeing 777 #MH370