Vyšetruje sa tiež postup polície vo Wiltshire, ktorá v 90. rokoch zrejme prípad zneužitia dieťaťa utajila, keď sa v kauze objavilo Heathovo meno. Sir Edward zomrel v roku 2005 vo veku 89 rokov.
Polícia oznámila otvorenie prípadu v pondelok pred domom premiéra z rokov 1970 až 1974 v Salisbury. Venujú sa mu všetky britské médiá. Na prvých stránkach sa objavili údaje z Heathovho života, ktorý bol slobodný a bezdetný. Vo Wiltshire, kde trávil posledné roky života, polícia vyzvala prípadných svedkov, ktorí sa by mohli k afére vyjadriť.
Mirrror zverejnil rozhovor s nemenovaným mužom, ktorý tvrdí, že ho v jeho dvanástich rokoch znásilnil známy politik. Údajne sa to stalo v londýnskom byte v roku 1961, keď bol Heath ešte poslancom. Údajná obeť tvrdí, že si uvedomil, že násilníkom bol politik, až keď o štyri roky neskôr videl Heathovu fotografiu v novinách. „Pochopil som, prečo mi nikto nechcel veriť. Považovali ma za klamára,“ povedal.
Bývalý Heathov poradca Brian Binley pre stanicu BBC povedal, že je ťažké tomuto obvineniu uveriť. „Edward Heath o sebe nerozprával, prísne sa kontroloval. Nemal veľa priateľov a podobné obvinenia treba posudzovať s opatrnosťou. Hovorí sa, že nie je dym bez ohňa, ale všetci vieme, že niekedy je to aj inak,“ povedal Binley.
Heathov prípad sa vyšetruje v rámci operácie, v ktorej preverujú obvinenia zo sexuálneho násilia, ktoré na deťoch v 70. a 80. rokoch spáchali známe osobnosti. Pedofilnú aféru rozpútalo odhalenie o zneužívaní detí dnes už nežijúcim bývalým moderátorom BBC Jimmym Savilom.
Pred rokom londýnsky súd kvôli zneužívaniu neplnoletých dievčat poslal na šesť rokov do väzenia austrálskeho zabávača, maliara a speváka Rolfa Harrisa. Vlani ministerstvo vnútra oznámilo, že sa bude zaoberať možnosťou, že v 80. rokoch existovala pedofilná sieť pre politikov.