Šešelj v Belehrade opäť zapálil chorvátsku zástavu

Srbský nacionalista Vojislav Šešelj na protest proti oslavám 20. výročia vojenskej operácie Búrka v susednom Chorvátsku podpálil štátnu zástavu tejto krajiny pred jej ambasádou v Belehrade.

05.08.2015 21:49
Sesejl Foto: ,
Srbský nacionalista Vojislav Šešelj podpálil štátnu zástavu Chorvátska pred jeho ambasádou v Belehrade.
debata (5)

Prítomnosť značného počtu srbských policajtov zabránila podľa médií, aby sa okolo 300 stúpencov Šešeljovej Srbskej radikálnej strany priblížilo chorvátskemu veľvyslanectvu.

Šešelj, ktorý sa do vlasti mohol vrátiť z dôvodu liečby rakovinového ochorenia, avšak opakovane porušil podmienky stanovené Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu, opäť vyhlásil, že ani srbský prezident, ani srbský premiér nemajú právo odpúšťať čokoľvek Chorvátom v mene srbského ľudu dovtedy, kým sa opäť nepodarí získať „srbskú zem“ (v Chorvátsku).

Zo Šešeljovej strany to nebol prvý podobný exces. Už v apríli podpálil chorvátsku zástavu pred jedným z belehradských súdov. Záhreb vtedy reagoval dočasným povolaním svojho veľvyslanca na konzultácie do vlasti.

ICTY už medzičasom nariadil Šešeljovi návrat do väzenia v Haagu, k čomu však zrejme aj s ohľadom na nevyhnutnú chemoterapiu zatiaľ nedošlo. Samotný politik sa však nechal počuť, že sa do Haagu dobrovoľne nikdy nevráti.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Chorvátsko #ICTY #Vojislav Šešelj #operácia Búrka