USA: Strelec z denverského kina dostal doživotie, unikol trestu smrti

Za masakru v coloradskom kine v roku 2012 dostal 27-ročný James Holmes doživotie bez možnosti predčasného prepustenia. Rozhodla o tom v piatok 12-členná porota, ktorá zvažovala trest smrti.

08.08.2015 08:16
James Holmes Foto: ,
James Holmes počas súdneho pojednávania v júni 2013.
debata

Holmes na premiére filmu o Batmanovi zastrelil 12 ľudí a 70 zranil. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Porota v zložení deväť žien a traja muži uznala minulý mesiac Holmesa vinným vo všetkých bodoch obžaloby. V piatok sa však nezhodla jednohlasne na treste smrti, Holmes preto dostal automaticky doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia.

Porota oznámila svoje rozhodnutie po vyše šiestich hodinách zvažovania. Vo štvrtok zazneli záverečné argumenty procesu, ktorý trval vyše 100 dní. Priatelia a rodinní príslušníci obetí plakali a potriasali hlavami, keď sudca Carlos Samour ml. čítal rozsudok a jeho zdôvodnenie.

Agentúra DPA citovala Sandy Phillipsovú, matku 24-ročnej Jessicy Ghawiovej. „Nevadí mi, že nedostal trest smrti, ale viem, že ďalší členovia rodiny sú veľmi rozčúlení.“ Holmesova matka tichučko plakala, keď si spoločne s manželom a tímom obhajcu vypočula synov trest.

V procese vypovedalo 306 svedkov, polícia, zdravotníci, rodinní príslušníci a rodičia odsúdeného vraha predložili 2695 dôkazov a bolestných svedectiev. Porota 16. júla odmietla Holmesov argument, že je nevinný z dôvodu nepríčetnosti.

Masaker v Aurore z 20. júla 2012 bol najhorším činom od krviprelievania na strednej škole Columbine v štáte Colorado z 20. apríla 1999. Dvaja mladíci v škole zastrelili 12 študentov a jedného učiteľa a zranili 24 ľudí. Po útoku obaja spáchali samovraždu.

Vedúca obhajoby Tamara Bradyová vo štvrtok vyhlásila, že „smrť mentálne chorého človeka nie je spravodlivosť, bez ohľadu na vážnosť zločinu.“ Odvolávala sa na siedmich psychiatrov, ktorí označili jej klienta za duševne chorého.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #denver #doživotie #kino #strelec #James Holmes
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy