Ukrajina: V Donecku podpálili štyri obrnené vozidlá OBSE

Neznámi páchatelia podpálili v noci na nedeľu vo východoukrajinskom meste Doneck, ktoré ovládajú proruskí separatisti, štyri obrnené vozidlá Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Napriek tomuto incidentu pozorovatelia OBSE zostanú v oblasti konfliktu, uviedla organizácia v v nedeľu zverejnenom vyhlásení.

09.08.2015 15:49
debata (33)

Vozidlá niekto podpálil v nedeľu skoro ráno. Stáli na parkovisku nachádzajúcemu sa oproti sídlu pozorovateľskej misie v Donecku. Proruskí separatisti sa od útoku na OBSE dištancovali. Podľa nich ho pravdepodobne spáchali provokatéri. Vodca samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin útok odsúdil a prisľúbil, že bude vyvinuté maximálne úsilie na nájdenie vinníkov a zaistenie bezpečnosti misie.

Situáciu vo vojnovej zóne na východe Ukrajiny monitoruje viac ako 500 pozorovateľov OBSE. Napriek platnému prímeriu tam denne dochádza k bojom medzi ukrajinskými jednotkami a povstalcami, ktoré si vyžiadajú obete na životoch alebo zranených.

Vo štvrtok sa pred hotelom v Donecku, kde bývajú pozorovatelia OBSE, zišlo asi 300 ľudí, ktorí držali transparenty kritizujúce „mlčanie a slepotu“ OBSE.

OBSE pravidelne kritizuje separatistov i ukrajinskú armádu, že nedodržiavajú prímerie a z frontovej línie nestiahli všetko ťažké delostrelectvo, ako to vyžaduje mierová dohoda sprostredkovaná vo februári v Minsku. OBSE monitoruje situáciu na východe Ukrajiny od marca 2014. Boje si tam vyžiadali už vyše 6 500 obetí.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #OBSE #kríza na Ukrajine #proruskí separatisti