V KĽDR pre nesúhlas s Kimovou politikou popravili vicepremiéra

V Severnej Kórei popravili vicepremiéra Čcho Jong-gona po tom, ako prejavil nespokojnosť s politikou lídra krajiny Kim Čong-una, uviedli juhokórejské médiá.

12.08.2015 15:30
Kim Čong-un Foto: ,
Severokórejský vodca Kim Čong-un.
debata (69)
O poprave 63-ročného Čcho Jong-gona informoval juhokórejskú agentúru Jonhap nemenovaný zdroj. Politik je ďalším v sérií popravených vysokopostavených činiteľov. Popravy v rámci rozsiahlych politických čistiek spustil Kim Čong-un po svojom nástupe k moci v roku 2011, pripomenula agentúra Reuters.

Podľa agentúry Jonhap Čcho Jong-gon prejavil ešte v máji nesúhlas s Kimovou politikou v oblasti lesníctva a údajne podával aj slabý pracovný výkon. Ďalšie detaily ohľadom popravy zatiaľ nie sú známe.

Politik sa na verejnosti neobjavil už približne osem mesiacov, uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie pre agentúru Reuters. Dodalo, že situáciu ďalej pozorne sleduje. Juhokórejská tajná služba správu o poprave komentovať odmietla.

Čcho bol do funkcie podpredsedu vlády KĽDR vymenovaný v minulom roku, uviedla nedávno severokórejská štátna agentúra KCNA.

Začiatkom nového tisícročia sa angažoval v rokovaniach medzi kórejskými štátmi, pričom v rokoch 2003–2005 viedol severokórejskú delegáciu v rámci spoločného výboru pre ekonomickú spoluprácu s Južnou Kóreou. Zúčastnil sa aj na slávnostnom otvorení priemyselného parku Kesong, ojedinelého komplexu, ktorý spoločne spravujú vlády v Soule i Pchjongjangu.

KĽDR koncom apríla verejne – paľbou z protilietadlovej zbrane – popravila ministra obrany Hjon Jong-čchola, obvineného z vlastizrady po tom, ako zaspal na akcii, na ktorej sa zúčastnil vodca KĽDR Kim Čong-un a navyše si dovolil mu odvrávať.

69 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea #Kim Čong-un #poprava